Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

druhý projev za 30 let!

Japonský císař chce opusit trůn, ale nemůže. Promluvil k národu

Japonský císař Akihito mluví k lidem
Zdroj: ČTK
Japonský císař Akihito mluví k lidem

¨Teprve podruhé za téměř 30 let promluvil japonský císař k národu. Prostřednictvím televize oznámil zásadní rozhodnutí - hodlá odstoupit ze zdravotních důvodů, protože "nedokáže plnit své povinnosti". Japonskému císaři je už 82 let.

Pro Japonce je to rozhodně věc nevídaná - teprve podruhé za téměř třicet let k nim promluvil z televizních obrazovek japonský císař Akihito. Objevil se na veřejnoprávním japonském kanále NHK a neměl pro své poddané dobrou zprávu.

 

 

Císař Akihito oznámil, že kvůli zdravotním obtížím a vysokému věku "nedokáže naplnit své povinnosti" a do několika let by chtěl odstoupit z trůnu. BBC ovšem upozornila, že tak jednoduché to není, protože japonský císař abdikaci oznámit nemůže, protože by tím zasahoval do politiky. Zákon tak císaře nutí ve funkci setrvat za všech okolností.

 

Spekuluje se proto, že císař Akihito spíše předá některé pravomoci korunnímu princi Naruhitovi. "Jsem znepokojený problémy spojenými s naplněním mých funkcí coby symbolu státu," řekl dvaaosmdesátiletý vladař. Média spekulují, že tím císař de facto vyzval ke změně zákona, aby mohl svou funkci předat dál.

 

 

Akihito je 125. císař Japonska, kterým se stal v roce 1989. Zažil druhou světovou válku, bombardování Japonska jadernými zbraněmi i kapitulaci země a její překotný rozvoj po válce. Císaře trápí vysoký věk a zdraví. Prodělal operaci srdce a trpěl i rakovinou prostaty.

tn.cz / gar