Mise na asteroid

Japonští roboti skáčou po letícím asteroidu a posílají na Zemi fotky!

Téma:

Vědcům se dostaly do rukou první snímky z povrchu asteroidu Rjugu. Dvěma robotům z japonské vesmírné sondy se na něm podařilo úspěšně přistát. Sonda má za úkol asteroid prozkoumat a v roce 2020 z něj na Zem dopraví vzorky ke zkoumání.

280 milionů kilometrů - v takové vzdálenosti od zemského povrchu vesmírem proplouvá asteroid Ryugu a vědci teď obdrželi první fotografie této záhadné planetky.


Japonská sonda se vznáší 20 kilometrů nad asteroidem. Na povrch vyslala dvojici robotů, kteří pořídili první fotografie. Podle informací z Japonské vesmírné agentury jsou po přistání oba v dobrém technickém stavu.

 

 

"Potvrzujeme, že oba rovery přistály na povrchu asteroidu Rjugu. Jsou v dobrém stavu a začaly přenášet fotografie i data. Můžeme také potvrdit, že se po povrchu pohybují," stojí na twitterovém profilu sondy Hajabusa.

 

V pohybu je ale trochu háček - na planetce je velmi nízká gravitace. Roboti tak nemůžou jezdit na kolečkách a k pohybu musejí využívat točivý moment, který jim umožní "skákat". Uvnitř mají zabudované speciální závaží napájené pomocí solárních panelů. Závaží se roztáčí a vytváří pohyb. Rovery můžou vyskočit až do výšky 200 metrů.

 


Kulatý asteroid byl objeven v roce 1993. Protože má Rjugu v průměru 880 metrů a jeho dráha protíná oběžnou dráhu naší planety, řadí se mezi planetky, které pro Zemi představují potenciální nebezpečí. Japonská sonda Hajabusa 2 tak byla před čtyřmi roky vyslána na důležitou misi - posbírat vzorky asteroidu. Její úkol bude trvat ještě dva roky. Potom se vrátí zpátky na Zemi.

Související témata:
Kateřina Vodvářková, rod TN.cz