Co uleví?

Jarní alergie už udeřily díky mírné zimě. Takhle je rozeznáte od chřipky

Nachlazení, alergie
Zdroj: Getty Images
Michaela Trochová
Michaela Trochová
Publikováno 17. 2. 2020
Téma:

Postihla vás úporná rýma a zarudlý nos. Vinou nemusí být akutní chřipka, ale překvapivě i pylová alergie. Díky mírné zimě letos udeřila nečekaně brzy.

Šátek kolem krku, horký čaj s citronem a běžná antivirotika se mohou naprosto minout účinkem, pokud opuchlý nos a rýmu přičítáte chřipce či běžnému nachlazení, ve skutečnosti na vás ale zaútočila alergie. Potíže vás mohou postihnout, i když jste s alergií nikdy potíže neměli. Nemoc totiž hrozí i dospělým a přijít může v jakémkoli věku. S alergií se potýká stále více pacientů, rozvoji potíží přispívá i celkově oslabená imunita a dlouhodobý stres.

 

Zda jde ve vašem případě o alergii, napoví nejspolehlivěji test u alergologa, již nyní si ale na termín objednání leckde počkáte dlouhé týdny. I sami ale můžete vysledovat několik signálů, které hovoří právě pro tuto nemoc.

 

Krk zůstává čistý

 

Alergii provází především nepříjemné kýchání, slzení očí a posmrkávání, naopak krk zůstává bez potíží. Pokud máte kašel a zanícené hrdlo, půjde spíše o infekční virové onemocnění.

 

Kopřivku má až třetina lidí

 

Až třetinu alergických pacientů trápí nejen rýma a oteklý nos, ale také atopickým ekzémem, na který během chřipky trpět nejspíš nebudete. Zarudnutí a jemnou krupičku provází často úporné svědění.

 

Oči rudnou a slzí

 

Typické pro alergii jsou také slzící a zarudlé oči, tyto potíže zná každý druhý alergik. "Nepříjemné svědění, zvýšené slzení, oteklé oči, pocit cizího tělíska v oku, pálení, řezání nebo zarudnutí očí – to všechno jsou příznaky oční alergie. Nejčastějším projevem oční alergie je zánět spojivek," popsal hlavní projevy Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

 

 

Nemoc se nezlepšuje

 

Zatímco chřipku nebo nachlazení za týden či dva vyležíte, alergie může trvat i dlouhé měsíce. Záleží, které pyly dráždí právě vás. Pokud potíže neslábnou a neustupují, zřejmě to jen virózou nebude.

 

Po čaji je vám hůř

 

Čaj s medem nebo bylinkový čaj při viróze spolehlivě pomáhá, protože prohřeje dutiny a kašlem namáhanému krku bleskově uleví. Při alergii může opláchnutí tekutinou dýchacím cestám také prospět, na druhou stranu mohou být právě bylinky, ale i včelí med samotným dráždidlem, které průběh alergie zhorší. Pozor i na ovoce, v případě pylových alergií jsou časté tzv. zkřížené alergie. Například při alergii na břízu je častá i alergie na jablka nebo celer, travní pyly se zas pojí s alergií na papriku, česnek, jablko nebo karotku.

 

Nepořádek potíže zhoršuje

 

Při virózách pomáhá klid na lůžku, při alergii pobyt v peřinách může kýchání a slzení očí naopak vyvolat. Spolu s prachem totiž všude ulpívá i jemný pyl, pokud jste tedy delší dobu neměnili lůžkoviny nebo nevysávali a neutírali prach, můžete mít doma alergenů pořádnou dávku. Častým alergenem je také samotný prach, srst domácích mazlíčků, plísně nebo v domácnosti všudypřítomní roztoči, pokud tedy kýcháte doma častěji než venku, návštěva alergologie by vám mohla pomoci určit zdroj vašich potíží.

 

Jak uklízet v domácnosti, ve které bydlí alergik, napoví následující reportáž.

 

Co při alergických potížích pomůže? Dozvíte se na další stránce.

 

 

1
2
TN.cz