následky v zemědělství

Jarní mrazy napáchaly miliardové škody! Bude málo vína i třešní

Téma:

Škody, které jarní mrazy způsobily v moravských a českých vinicích, budou mnohem vyšší, než se původně zdálo. Podle odhadů vinařů budou dokonce vyšší než ty loňské, které dosáhly miliardy korun. Na rozdíl od minulého roku se totiž teploty hluboko pod bodem mrazu po prvním úderu v dubnu vrátily i v květnu.

Je sice teprve polovina května, spousta vinařů ale už teď ví, že sklidí jen část úrody. Letošní jaro si totiž s vinicemi na jihu Moravy krutě pohrálo. Někteří vinaři hlásí dokonce stroprocentní ztráty.

 

Už v dubnu mrazy způsobily škody za půl miliardy korun, chladné počasí ale v plné síle znovu udeřilo začátkem května a následky tak budou ještě horší. Mráz vinice spálil i v místech, kterým se v dubnu vyhnul.

 

 

Teplota někde klesla až na pět stupňů pod nulu! Mnozí vinaři tak nezažijí vinobraní druhým rokem po sobě! "Musíme čekat na další úrodu," postěžoval si vinař Pavel Handlíř. "Hrozny určitě nebudou," uvědomuje si další vinař Roman Osička.

 

Škody v řádu desítek možná i stovek milionů korun sčítají i ovocnáři. Méně bude hlavně meruněk, ale i broskví, třešní, jablek nebo hrušek.

Petr Zapletal/ lud TN.cz