Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.3. 2018 13:08
konec zimy

Jaro začne o den dřív než obvykle. Meteorologové řekli, jaké bude

Zdroj: TV Nova

Taky jste se ve škole učili, že jaro startuje 21. března? Pak vězte, že už několik let začíná o den dřív. A stejně tomu bude i letos. Podle meteorologů nás ale příliš mnoho jarních dnů ani tak nečeká.

I když většina z nás má první jarní den spjatý s 21. březnem, pravdou je, že jeho začátek může kolísat. Vždyť naposledy na toto datum připadl v roce 2011, od té doby začíná jarní období 20. března. A bude to tak po většinu století.

 

Jak je to vlastně možné? Za všechno může Slunce. Astronomické jaro začíná ve chvíli, kdy je střed slunečního kotouče přesně nad rovníkem a vstupuje do znamení Berana. Jenže každý rok tento okamžik nastává v jinou dobu – v roce, který trvá 365 dní, o 5 hodin a 49 minut později než v roce předešlém, v přestupném roce pak o víc než 18 hodin dřív.

 

A právě tyto přestupné roky mají na svědomí, že jaro začíná dříve, než bývalo zvykem. Letos odstartuje 20. března přesně v 17:15. Ale třeba v roce 2048 už 19. března. V pro nás klasickém datu 21. března bude jaro znovu začínat až v následujícím století – přesněji v roce 2102.

 

 

První dny astronomického jara budou letos podle meteorologů velmi chladné. "V noci musíme počítat s mrazy a během dne se jen pozvolna bude oteplovat. Až v samotném závěru tohoto týdne se teploty mohou dostat k 10 °C. Vyloženě jarní teploty přes 15 °C už zřejmě v březnu nepřijdou a budeme si na ně muset počkat do dubna," popsala Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

 

Celkově bude jaro teplotně průměrné nebo podprůměrné - hlavně tedy jeho začátek. "Klimatologické modely zatím předpokládají, že jarní měsíce v Evropě střední nebudou výrazněji vybočovat z dlouhodobých normálů - a to jak teplotních, tak srážkových," potvrzuje David Prantl z InMeteo.

 

Dubnové počasí ještě bude podle meteorologů hodně proměnlivé - na horách sem tam zasněží, v nížinách budeme potřebovat deštníky a pláštěnky. Zpočátku měsíce bude po ránu mrznout. "Plynulý nárůst teplot vzduchu zřejmě překazí období Ledových mužů v první polovině května. Naopak konec května s letními teplotami nás bude zřejmě lákat už k vodě," myslí si Prantl.

 

Předpověď počasí:

 

ČTĚTE TAKÉ:

Práce na zahrádce: Jak vše připravit na jaro!
Oslavte příchod jara zeleným drinkem!

mom TN.cz