uprchlíci

Jasný vzkaz řecké vlády migrantům: Nechceme vás tady!

Téma:

Turecká vláda zveřejnila záběry, jak řecká pobřežní stráž v Egejském moři "útočí" na loďku plnou migrantů a odmítá jim pomoci. Tito lidé chtějí se svými rodinami začít v Evropě nový život. Snaží se tedy všemi možnými způsoby překročit hranice EU, a doufají, že jim bude umožněno zůstat. Nicméně státy, kam nápor uprchlíků směřuje, nechtějí takové obrovské počty žadatelů o azyl na své území vpustit.

Na videu je vidět přeplněný člun s lidmi, kteří se snaží přiblížit k lodím řecké pobřežní stráže s označením Hellenic Cost Guard (tedy Helénská pobřežní stráž). Doufají, že jim záchranáři pomohou a vezmou je na palubu. Opak je ale pravdou. Jedna z lodí projíždí kolem a nebezpečně zvedá vlny poblíž nafukovacího člunu.

 

 

Vše ale dále pokračuje. Ve chvíli, kdy se uprchlický člun dostane do těsné blízkosti pobřežní stráže, se její člen snaží dlouhou tyčí na člun, anebo možná dokonce na někoho uvnitř "zaútočit" a odsunout plavidlo dále.

 

 

Ve stejný moment je na jedné z menších řeckých lodí vidět také muž, jak natahuje ruku s pistolí k nebi. Později jsou slyšet první výstřely, které směřují do vody za nafukovací člun s uprchlíky.

 

Řecká vláda už dříve oficiálně uvedla, že jejich země nebude přijímat nové žádosti o azyl od migrantů, kteří hranice překročí ilegálně. Chtějí tak maximálně chránit své území.

 

 

Na videu zřejmě vidíme jeden ze způsobů takové obrany  hranic.

 

Turecká pobřežní stráž, která toto video zveřejnila, celému incidentu přihlížela. "Minulý týden turecká vláda uvedla, že nebude nadále zabraňovat uprchlíkům na jejich území, aby směřovali do Evropy," uvádí server Euronews.  
 

pb TN.cz