galerie zastavte to!

Aleppo v krvi: Jatka a válečné zločiny, zní proti Asadovi a Rusku!

Děti jako oběti války v Sýrii
Zdroj: ČTK
Děti patří mezi největší oběti války v Sýrii
Téma:

Krutost útoků, masakry civilistů, bombardování nemocnic a humanitárních konvojů - to všechno se teď vrací syrskému diktátorovi Bašáru Asadovi v mezinárodní diplomacii. Francie chce v OSN vyvolat rezoluci k zastavení palby v Aleppu. A rovnou vzkazuje: Každý stát, který bude proti rezoluci bude spoluzodpovědný za válečné zločiny! USA hrozí zase Rusku úplným ukončením kontaktů, dokud bude pokračovat bombardování.

Francouzská diplomacie usiluje v Radě bezpečnosti OSN o přijetí rezoluce k zastavení palby v syrském Aleppu. Řekl to dnes francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault. Každou zemi, která bude proti rezoluci, bude podle něj možné považovat za spoluodpovědnou za tamní válečné zločiny.

 

"Krutost útoků v posledních dnech, systematické bombardování Aleppu, útoky na nemocnice a humanitární konvoje - to vše vyvolává mezinárodní pohoršení. To vše potvrzuje, že syrský režim za podpory Ruska a Íránu je v totální válce proti svému lidu," citovala šéfa francouzské diplomacie agentura AFP.

 

GALERIE: Snímky světových agentur: Děti jako symbol obětí války v Sýrii...

1
/
16
Zdroj: Profimedia
Děti jako oběti války v Sýrii - 10

 

Oblasti Aleppu ovládané vzbouřenci se od minulého týdne, kdy ztroskotalo příměří dojednané Spojenými státy a Ruskem, opakovaně staly terčem náletů syrského režimu. Dnes podle zdrojů zahraničních agentur nálety těžce poškodily dvě nemocnice na východě města a připravily o život dva pacienty. Mezinárodní společenství má obavy o osud asi 250.000 lidí, kteří ve východní části města uvázli.

 

 

"Ti, kteří v Sýrii používají stále ničivější zbraně, páchají válečné zločiny. V Aleppu je to horší než na jatkách. Lidé přicházejí o končetiny a děti stále ohromně trpí," prohlásil dnes v New Yorku šéf OSN Pan Ki-mun. V Radě bezpečnosti tak reagoval na zprávu o zásahu nemocnic.

 

 

"Právě teď navrhujeme jednání o rezoluci k zastavení palby v Aleppu. Tato rezoluce přiměje každého, aby čelil své odpovědnosti: ti, kteří rezoluci neodhlasují, riskují, že budou odpovědni za spoluúčast za válečné zločiny," uvedl Ayrault ve francouzském parlamentu.

 

USA tvrdě proti Rusku

 

Spojené státy přeruší veškeré kontakty s Ruskem, pokud neskončí bombardování severosyrského města Aleppo, jež mají podle Washingtonu na svědomí syrské a ruské síly. V telefonickém rozhovoru s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem to dnes řekl jeho americký protějšek John Kerry. Boje na severu Sýrie se v posledních dnech zintenzivnily, situací se zabývá i Rada bezpečnosti OSN.

 

 

Kerry Lavrovovi řekl, že Rusko je zodpovědné za používání zápalných a těžkých bomb v městské oblasti. Vyjádřil také vážné znepokojení ohledně syrských a ruských útoků na nemocnice, zásoby vody a další civilní infrastruktury v Halabu, řekl Kerryho mluvčí John Kirby.

 

Šéf americké diplomacie zdůraznil, že Spojené státy se chystají pozastavit americko-ruskou bilaterální angažovanost v Sýrii i navrhované partnerství obou zemí v boji proti terorismu. A to pokud "Rusko nepřijme okamžité kroky k ukončení útoku na Aleppo a neobnoví příměří".

 

 

Syrské vládní síly za pomoci ruských letounů zesílily od minulého týdne útoky na bašty ozbrojené opozice v Aleppo. Různé zdroje hlásí civilní oběti včetně dětských. V Radě bezpečnosti OSN se jedná o rezoluci, která by ve městě nařídila klid zbraní.

 

 

Někteří západní činitelé jsou přesvědčeni, že v Aleppu dochází k válečným zločinům. Rusko má však v Radě bezpečnosti právo veta a tvrdí, že syrská vláda má právo se bránit proti ozbrojené vzpouře.
 

tn.cz / gar