Napřímo

Prymula popsal rozdíl mezi Karvinou a Uničovem. Karanténa hrozí celé ČR

Eva Pavelková
Eva Pavelková, Bára Divišová
8.7. 2020 18:24
Téma:

Hostem Báry Divišové v pořadu Napřímo byl epidemiolog a vládní zřízenec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Pokud se začne koronavirus nekontrolovaně šířit po celém Česku, budou si podle něj lidé muset vybrat mezi karanténou a zapojením do aplikace eRouška.

První část rozhovoru se nemohla týkat ničeho jiného než situace na Karvinsku. Podle Prymuly jsou tam stále nejvíce postiženi horníci a zaměstnanci zasažených dolů, případně jejich rodinní příslušníci. Koronavirus se tedy zatím nerozšířil do zbytku populace a hygienici jsou schopni nalézt kontakty nakažených.

 

I přesto epidemiolog upozornil na několik nedostatků v postupu místních hygieniků. "Neviděl bych to jako chybu, protože to mělo být na diskuzi. Hygienici ale měli vyvolat nějaké jednání, které by vedlo k uzavření těch dolů. ČSM Jih a Sever měly být zavřeny dříve," trvá na svém Prymula.

 

Hygienikům podle něj mělo být jasné, že horníci nemohou dodržet doporučený odstup a budou se stále potkávat. "Ten nárůst na stovky byl podle mého zbytečný a nemuselo k němu dojít. (...) Finální uzavření ale mělo být schváleno na více úrovních," doplnil Prymula s tím, že virus se šířil v tichosti i kvůli tomu, že nakažení neměli vážné příznaky.

 

 

Situace na Uničovsku, které bylo na začátku epidemie koronaviru uzavřeno do karantény, přestože tam bylo jen 25 případů, byla ale podle odborníka dramaticky odlišná. "Jednak se o tom viru mnoho nevědělo a jednak se tam šířil komunitně a hrozilo, že se přenese do větší aglomerace," vysvětlil.

 

Karvinsko je navíc mnohonásobně větší, než byl Uničov a další uzavřené obce na Olomoucku. "Teď je docela kuriózní situace v Austrálii, kde dali do karantény celé Melbourne. Objevují se pochybnosti, zda se to nemělo řešit spíše nějakými zátarasy a menších městech než držet tak velkou aglomeraci v karanténě," přiblížil Prymula.

 

Z hlediska celé republiky je podle epidemiologa situace klidná. Problém by nastal, kdyby odborníci přestali být schopni dohledat, kde se nemocný člověk nakazil. V případě nové vlny koronaviru je podle něj nutné, aby se co nejvíce lidí připojilo k aplikaci eRouška.

 

 

"Umím si představit, že se lidé budou muset rozhodnout, jestli se znovu bude zavírat a budou v karanténě, nebo jim zůstane běžný život jen s nějakou distancí a nainstalovanou aplikací," prohlásil Prymula s tím, že eRoušku by mělo mít v mobilu kolem 80 procent lidí, aby fungovala, jak má.

 

O druhé vlně je ale podle něj v současnosti těžké hovořit. "Používáme tento termín, ale já bych to pojal jinak, protože ta epidemická křivka nikdy není tak, že úplně klesne a pak začne stoupat. Jsou na ní spíše takové vlnky, přestože nyní v Evropě dochází k tomu, že se křivka zvyšuje," vysvětlil.


Na reportáž z Televizních novin se podívejte zde:

TN.cz