odvolací soud

Je Hitler gentleman? Další kolo marného sporu Zeman-Peroutka

Téma:

Prezident Miloš Zeman a novinář Ferdinand Peroutka se dnes opět potkají u soudu. Ovšem jen symbolicky - ani jeden z nich nebude fyzicky přítomen. Bude se ale znovu probírat prezidentův legendární urážlivý výrok o Peroutkovi a neexistující článek z prvorepublikového časopisu Přítomnost.

Anketa

Má se prezident Zeman omluvit za urážlivé výroky proti novináři Peroutkovi, pokud k nim nenajde jasný důkaz?

Hlasovalo 1008 lidí.
Kancelář prezidenta už byla jednou odsouzena k omluvě za ničím nepodložené výroky o Ferdinandu Peroutkovi. Přestože byl tento novinář vězněm v koncentračním táboře a spolupráci s nacisty i tak vytrvale odmítal, Zeman prohlásil, že ve vztahu k nacistům selhal. Dokladem má být Peroutkův článek z Přítomnosti, který údajně nese titulek "Hitler je gentleman". Zeman ho prý kdysi četl "vlevo dole".

 

Badatelé a literární historici vytrvale tvrdí, že žádný takový text neexistuje a prezident lže. Hrad má naopak problém článek doložit. Už druhým rokem ho marně hledá prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

 

Celkem pochopitelně tak letos v březnu Obvodní soud pro Prahu 1 odsoudil kancelář prezidenta k omluvě Terezii Kaslové, vnučce Peroutky. Za dehonestující výroky se nemusí omlouvat sám prezident, byť by to bylo logické. Kaslová prezidenta žalovat nemohla, žalovala tedy stát.

 

 

Zeman se k soudu nedostavil v březnu a neudělá to ani dnes - u soudu odvolacího. Šance na zvrat rozsudku prakticky neexistuje. Je jen jediná - Hrad by musel neexistující článek najít a předložit.

 

"Výrokům, které jsou pronášeny ze strany prezidenta republiky, je přikládána větší váha," vysvětlila březnový rozsudek soudkyně Kateřina Sedláková. "Platí, že pravdivost tvrzení je třeba prokázat a prokazuje ten, který tvrdil," dodala Sedláková s tím, že obvinění z obdivu k nacismu by se dotklo kohokoli.

 

 

Zemanovi podřízení zvolili kuriózní metodu obhajoby. Netvrdí, že se skutek nestal, ale že prezidentská kancelář nemá na Zemanovy projevy vliv, nemůže být proto žalována.

 

Celý spor se rozpoutal už předloni v lednu na konferenci Let My People Live, která se konala u příležitosti výročí 70 let od osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. Prezident Zeman zaútočil na Ferdinanda Peroutku proto, že podle něj jako novinář selhal.

 

 

Literární badatelé dosud našli pouze text, v němž Peroutka před Hitlerem naopak varuje. I přesto po údajném článku stále pátrá mluvčí Ovčáček i další badatelé, za jeho nález prezident dokonce vypsal odměnu 100 tisíc korun.

 

Legendární výrok "Hitler je gentleman" už takřka zlidověl a stal se terčem mnoha vtipů. Na dálnici u sjezdu na brněnské letiště se například letos v březnu pár dní po rozsudku objevila parafráze výroku "Miloš Zeman je k*nda." F. Peroutka. Šlo zároveň i o narážku na Zemanovy vulgarity v už zrušeném vysílání Hovory z Lán. Více čtěte v textu: Útok na Zemana: Vulgární nápis v Brně podepsal autor jako Peroutka

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / gar