Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 20. 10. 2018
Zdraví

Je horší kouření nebo "ležing"? Výsledky velké studie překvapí

Lenost při cvičení
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační snímek

Pokud patříte k těm, kteří svůj volný čas beze zbytku vyplňují sezením a ležením a utěšujete se tím, že lenost není nic hrozného, měli byste zbystřit. Rozsáhlá studie totiž odhalila, že chronické flákání je pro naše zdraví obrovským rizikem.

A to dokonce větším než cukrovka, kouření nebo srdeční choroby! Studie publikovaná v pátek v JAMA Network Open journal je přitom opravdu rozsáhlá a mapuje opravdu dlouhé časové období.

 

Její autoři zkoumali záznamy 122 tisíc lidí za dobu 23 roků. Všichni prošli ordinacemi lékařů na klinice v Ohiu, píše britský Daily Mail.

 

"Špatné výsledky na běžeckém pásu nebo ve cvičebním zátěžovém testu mají pro pacienty horší prognózu úmrtí než u lidí, kteří mají vysoký tlak, cukrovku nebo jsou aktivními kuřáky," přibližuje závěry studie lékař Wael Jaber ze zmíněné ohijské kliniky.

 

Sám Jaber přiznává, že i pro odborníky byly výsledky obrovským překvapením. Vědci mimo jiné zjistili, že lidé se sedavým životním stylem mají pětkrát vyšší šanci, že zemřou předčasně, než lidé, kteří jsou naopak ve špičkové kondici.

 

 

A lidé, kteří po chvíli na běžeckém pásu mleli z posledního, mají podle studie skoro dvakrát vyšší zdravotní riziko než pacienti, kterým selhávají ledviny a musejí docházet na dialýzu.

 

Není také bez zajímavosti, že cvičení ve srovnatelném objemu o trochu víc prospívá zdraví žen, než mužů. Lenoši by si každopádně podle doktora Jabera měli sami předepsat medicínu - a tou by mělo být právě cvičení.

pez TN.cz