Předpověď počasí

Je jaro podle přírody za dveřmi? Olše rozkvetla pozdě, kachny neodletěly

Jaro podle přírody
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
26.2. 2021 5:45
Téma:

V posledních dnech jsme si v Česku mohli užívat doslova jarního počasí a k životu se začala probouzet pomalu také příroda. Přesto však zatím nástup jara nehrozí. To, že v brzké době kabáty a teplé bundy neodložíme, se však dá odhadnout. Stačí se jen dívat kolem sebe.

Meteorologické jaro začíná 1. března a končí 31. května. Odborníci už nyní mají však jasnou představu o tom, jestli se v brzké době tohoto ročního období skutečně dočkáme. Díky pozorování některých jevů v přírodě se dá totiž snadno odhadnout, co nás čeká.


Experti se shodují, že jaro v následujících měsících nehrozí. "V současné době můžeme předpokládat, že se v Česku budou znovu střídat čtyři roční období tak, jak jsme byli zvyklí. Chování přírody lze dlouhodobě vysledovat,“ řekl TN.cz člen Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Mezenský.

 


Ten v lese se svými kolegy sleduje například zvěř, která se chodí najíst ke krmelcům. Právě z toho se dá dle něj odhadnout, kdy jaro přijde. "Vzhledem k tomu, jakým způsobem se zvěř stravuje u krmelců, tak ani ona nepředpokládá nástup jara,“ doplnil Mezenský.


Ani zemědělci neočekávají nástup trvalejšího teplého počasí. Podle některých nás navíc může jaro zase minout. "Velmi pozdě jsme zaseli pšenici, která nyní kvůli teplému počasí expanduje a rozvíjí se. I tak to vypadá, že jaro vůbec nebude a bude nakonec až teplo, které už budeme označovat jako to letní,“ míní soukromý zemědělec Václav Koutný.


Zároveň doplnil, že už nyní teploměry ukazují teploty, které jsou typické například pro březen a duben. "Poskočili jsme nyní tak o měsíc a půl dopředu,“ uzavřel Koutný.

 


Podle meteoroložky Dagmar Honsové navíc odstartovala velmi pozdě pylová sezóna, což značí také pozdější nástup jara. "Olše začala kvést o měsíc později, než je obvyklé,“ popsala Honsová.


Příroda se však podle odborníků kvůli teplým dnům probouzí k životu. To lze pozorovat například u stěhovavých ptáků. "Na naše území se už dostal jeřáb. Je to první pták, který se vrací. Příroda zaznamenala jaro,“ popsala Honsová.


I nadále však v Česku zůstává velké množství kachen, které k nám přilétají a tráví zde zimu. "Předpokládají, že na severu ještě přituhuje. Stále je jich hodně a nemyslím, že by brzy plánovaly odletět,“ řekl Mezenský.

 


Zatím to tedy nevypadá, že bychom mohli kabáty a teplé bundy schovat hluboko do skříně. Podle modelů budou teploty skákat a počasí bude velmi proměnlivé. "V dohledné době nástup jara opravdu nehrozí. Nejsou vyloučené ani sněhové srážky v nížinách,“ shrnula Honsová.

 

Po tuhých mrazech přislo do Česka vyloženě jarní počasí. Podívejte se:

TN.cz