bydlení

Je libo dům nebo hrad? 3D tiskárna zvládne téměř vše

3d tiskárna umí psotavit celé domy
Zdroj: facebook, Totalkustom
Téma:

S příchodem 3D tisku se otevřela nová cesta i ve stavění domů. Existuje již několik postupů a jedním z nich je 3D tisk betonového domu. Výhoda podobných staveb je v jejich univerzálnosti, vytisknout si můžete skoro vše, tiskárna zvladni i malý hrad.

Po dlouhých dvou letech práce se podařilo Andreyi Rudenkovi vytisknout jeho první hrad. Dlouhý výzkum přivedl Rudenka od klasických 3D tiskáren na plasty až ke konstrukci speciální tiskárny, která používá unikátní směs.

 

"Vyřešit pokládání byl extrémně nároční úkol. Vyžadovalo to hodně programování tiskárny, stejně náročné je odměřit přesné dávky cementu. Během testování tiskárny jsem narazil na spoustu problémů, jako je noční můra s ucpáváním trysky, a objevil spoustu možností," přibližuje dlouhou práci Rudenko na svém portálu Totalkustom.

 

Tiskárna je schopná pokládat cement v celé řadě podob, Rudenko nyní pokládá 10 milimetrové vrstvy o 30 milimetrové šířce.

 

GALERIE: 3D tisk hradu

1
/
6
Zdroj: facebook, Totalkustom
3D tiskárna betonových domů

 

Dalším krokem se následně stalo vytisknutí první skutečně obyvatelné budovy, díky čemuž vznikl unikátní hotel ve filipínském městě Angeles.

 

 

V oblasti 3D tisku domů se objevilo několik dalších projektů. Jedním z nich je například tiskárna BigDelta, což je 12 metrů vysoký stroj, který k tisku používá přírodní materiály, jakými jsou například jíl a bláto.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
klma TN.cz