Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

výzva pro veřejnost

Je málo bukvic a žaludů. Jejich sběrem si můžete přivydělat i vy!

Sběr bukvic a žaludů
Zdroj: Getty Images

Extrémní letní teploty přitěžují nejen lidem, ale také stromům. Dřeviny dozrávají téměř o měsíc dřív a poškozuje to i listnáče. Právě jejich osivo ale potřebují české a moravské lesy v době klimatické změny nejvíce. Za pomoc při sběru bukvic proto nyní lesníci nabízejí za kilogram až 200 korun.

Úrodě semen lesních dřevin letošní letní extrémní klima nesvědčí. Ještě na jaře přitom vypadal start semenářské sezóny velmi slibně. "Semena všech stromů ale kvůli dlouhodobému such a teplu dozrávají o tři až čtyři týdny dříve a předčasně zasychají," uvedla Zuzana Neznajová ze Semenářského závodu Týniště nad Orlicí.


Na většině území tak nebude úroda tak vysoká, jak se v červnu předpokládalo. "Vysazovat se budou i olše, břízy, jeřáby nebo osiky, které nejsou dlouhověké, ale pokryjí půdu, udrží v lese vodu a zlepší kvalitu lesního prostředí. Jsou navíc odolnější," sdělil Jiří Groda z lesního a vodního hospodářství LČR.

 

Pro obnovu lesů je potřeba dostatek listnáčů. "Jak se letos ukazuje, stromy jsou obalené mnoha malými plody, které však neudrží, a nedozrálé žaludy padají k zemi," vysvětluje mluvčí LČR Eva Jouklová. Bukvice zasychají na stromech a výrazně je poškozuje hmyz a pro sklizeň se nedají využít. "Sbírat se jich tedy bude podstatně méně, než potřebujeme. Proto vyhledáváme veškeré vhodné lokality," říká Neznajová.

 


Do sběru žaludů i bukvic se může zapojit kdokoli a vítána je každá pomocná ruka. "Potřebujeme dostatek pracovních sil ke sklizni, aby měli v lesních školkách z čeho pěstovat sazenice. Ty v lesích nutně potřebujeme k obnově porostů," vybídl zájemce Groda. Za sběr náleží pomocníkům odměna, stačí se domluvit na podrobnostech na nejbližší lesní správě.


Přivydělat si člověk může 180 až 200 korun za kilogram bukvic a 12 až 20 korun v případě žaludů. "Sběr se provádí v námi určených a ke sběru speciálně uznaných porostech. Je potřeba povolení, které vám bude v případě zájmu pro konkrétní porosty vystaveno," upřesnil Libor Provazník z LČR. Na výslednou cenu bude mít vliv také kvalita sesbíraných surovin.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Kde hledat letní brigádu a jak nenaletět podvodníkům?
7 tipů, jak si přivydělat s pomocí internetu

sik TN.cz