Obchodní sdělení
Toto je obchodní sdělení. Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah.

Je možné nosit rovnátka Invisalign se zuby moudrosti?

Téma:

Neviditelná rovnátka jsou v poslední době velmi oblíbeným způsobem, jak rovnat zuby.

Často se nosí kratší dobu, nebolí tak jako běžná rovnátka a můžete je kdykoliv vyjmout. Nicméně jejich použití provází i řada otazníků. Jedním z nich jsou zuby moudrosti, je nutné je odstranit před zahájením léčby, nebo se dají zuby rovnat i s nimi?

Zuby moudrosti se nacházejí úplně vzadu v čelisti a ne všem vyrostou. Pokud je máte, je pravděpodobné, že se objeví až v dospělosti. Když zuby moudrosti začnou růst, nemusí vám dělat žádné problémy, ale někdy dokáží člověka pěkně potrápit. Často se proto vytrhávají, nicméně je velmi nepravděpodobné, že byste si je museli nechat vytrhnout kvůli neviditelným rovnátkům, na jejich nošení totiž ve většině případů nemají vliv.

Kdy je potřeba odstranit zuby moudrosti?

Zuby moudrosti se většinou trhají až ve chvíli, kdy působí problémy, tlačí na zubní oblouk, rostou ve špatném směru, nebo způsobují zánět či infekci. Pokud nemá zub dost místa nato, aby vyrostl, může jeho růst působit bolest a způsobovat i další problémy. V takových případech je lepší zub odstranit. Většina zubních lékařů si nechává zhotovit rentgenové snímky, kde je jasně vidět, zda máte zuby moudrosti nebo ne. Je na nich také vidět, v jaké poloze se zuby nachází.

Když se rozhodnete pro neviditelná rovnátka, je v některých případech potřeba zuby moudrosti vytrhnout, aby se vám rovnátka pohodlně nosila. Pokud zuby ještě nevyrostly, mohly by potom ovlivnit konečný výsledek léčby, proto se vám může stát, že vám specialista navrhne extrakci.

Pokud vaše zuby moudrosti nezpůsobují žádné problémy a je tu pravděpodobnost, že ani nebudou, můžete si je nechat.


Ztěžují zuby moudrosti narovnání zubů?

Ne, zuby moudrosti nijak neovlivňují rovnání zubů. Neviditelná rovnátka Invisalign jsou vyrobena tak, aby rovnala zuby, které už vyrostly, to znamená, že pokud se zuby moudrosti ještě neprořezaly, nemají na léčbu vliv.

Nemusíte se bát, že by vám potom zase zkřivily úsměv, když vyrostou, vyvíjí na zbytek zubů jen malý tlak, který na vytlačení zubů mimo linii nestačí.

Pokud potřebujete z nějakého důvodu zuby moudrosti odstranit, budete muset začátek léčby odložit. Vaše ústa totiž potřebují čas na uzdravení, předtím než začnete nosit rovnátka. Léčbu budete muset odložit zhruba o 6 týdnů, ale vždy plánovaný začátek konzultujte se svým zubařem.

Co když během léčby začnou růst?

Vždycky existuje šance, že by mohly zuby začít růst během léčby. I když je ta šance malá, stojí za zvážení.

V případě, že se vaše zuby moudrosti rozhodnou, že začnou růst, můžete rovnátka Invisalign stále nosit. Přestat budete muset, pokud vám zuby budou způsobovat bolest nebo jiné problémy. V takových případech navštivte svého lékaře a domluvte se s ním na dalším postupu. Je možné, že vám zubař doporučí extrakci. Což bude znamenat pauzu v léčbě. Než budete pokračovat, budete muset počkat, až budou vaše ústa zase v pořádku.

Související témata:
Komerční článek