ODŠKODNĚNÍ PO ÚRAZU

Je to fér? Dva stejné úrazy, lidé ale kvůli věku dostanou jiné odškodnění

Odškodnění za nehodu
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
31.3. 2021 5:50
Téma:

Rozdíl až v řádu stovek tisíc korun se může objevit u odškodnění u stejných či podobných poranění. Jedním z faktorů, které odškodnění ovlivňují, je totiž věk.

Starší žena upadla na chodníku, který nikdo neudržoval, a skončila s vážně zraněnýma nohama. Podařilo se jí získat odškodnění. Kompenzaci ztížení společenského uplatnění měla ale o 20 procent sníženou.


Důvodem je věk zraněného člověka. "Modifikátor věku je určován dle Metodiky pro vypracování soudního znaleckého posudku podle Metodiky Nejvyššího soudu, kde znalec má pouze doporučit výši modifikátoru. Přiznat ji má ale pouze soud,“ vysvětlil Tomáš Beck, expert na odškodnění společnosti Vindicia. Ta se zabývá pomoci poškozeným při získávání odškodnění.

 


Nejlépe to ukazuje ilustrační příklad. Po hlavní silnici jede auto povolenou rychlostí a technicky v pořádku. Z vedlejší cesty mu nedá přednost jiný řidič. V autě, které jede po hlavní, jsou tři ženy – 19letá dcera, 50letá matka a 75letá babička. Všechny tři mají stejná zranění, tedy otevřenou zlomeninu levé nohy, otřes mozku a silné pohmoždění páteře.


Bolestné by například bylo stejné, rozdíl by ale byl v náhradě ušlé mzdy, a právě také v kompenzaci ztíženého společenského uplatnění, což zahrnuje, jestli člověk může dále pracovat, sportovat, chodit za kulturou či obejít se bez asistence. A zde se právě zohledňuje věk.

Anketa

Je fér vliv věku na kompenzaci ztíženého společenského uplatnění?

Hlasovalo 343 lidí.

"Pokud máme tří stejně zraněné ženy s identickými následky, které se liší jen věkem, částka by byla jak navýšena, tak i poměrně značně ponížena. Systém totiž kalkuluje s tím, že mladší člověk prožije se svým omezením daleko více let, takže ho budou omezovat déle a je třeba kompenzaci navýšit," objasnil Beck.


Nejvyšší výše negativního modifikátoru je minus 20 procent, což platí pro osoby ve vyšším věku, naopak pro nejmladší platí modifikační koeficient 35 procent. Hodnota se dle věku různí. Za medián se považuje věk 45 až 55 let, kdy má koeficient hodnotu nula.
 

Škoda na autě kvůli špatné silnici? V reportáži TV Nova zjistíte, kde získat odškodnění:

 

TN.cz