Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

anketa souhlasíte?

Je to podvod, tvrdí lidé o volbách. Budou chtít trest, míní politolog

Letošní krajské volby s velkou převahou vyhrálo hnutí ANO, přesto to ale vypadá, že v některých vítězných krajích vládnout nebude. Poraženým stranám se už v několika krajích podařilo vítěze obejít a poslaly ho do opozice. A voliči se cítí podvedeni. Povolební jednání okomentoval pro TN.cz politolog Jan Kubáček.

Hnutí ANO vyhrálo celkem v devíti krajích, už teď je ale jasné, že minimálně ve třech z nich skončí v opozici. Koalici totiž vytvořily strany, které ve volbách skončily na dalších místech. "Historie se opakuje, stejnou situaci zažili občanští demokraté v Plzeňském kraji v minulém volebním období, stejnou zažili komunisté v Karlovarském kraji, takže to není žádná novinka," připomněl politolog Jan Kubáček, že jednání bez vítěze nejsou výjimečná.

Anketa

Je správné, že se snaží nevítězné strany vyšachovat hnutí ANO z krajské vlády?

Hlasovalo 13868 lidí.

 

Důvod, proč se letos snaží vítěze obejít v tolika krajích, je podle něj jasný. "Rozdíly mezi vítězem a dalšími jsou minimální. Je to taková souhra trpaslíků, všichni jsou podobně silní a svým způsobem i slabí. Kdyby hnutí ANO mělo dramatický rozdíl od druhého, třetího, čtvrtého, v tu chvíli by byl hejtman nezpochybnitelný a hnutí ANO by vybíralo jen jednu možnou variantu s nějakým dalším koaličním partnerem." 

 

Lidé, kteří chtěli mít v čele kraje ANO, ale berou povolební jednání jako podvod. "Část voličů si to vyhodnotí jako určitou deziluzi, že nemělo smysl k volbám jít, část bude respektovat, že výsledky byly tak roztříštěné, že teď se hledá akceschopnost krajské vlády, a část si počká na výsledky, když se strany tak derou k moci," popsal Kubáček.

 

 

Pokud by voliči viděli, že hejtman, který se dostal k moci na základě koaliční dohody, neplní své sliby, dá se očekávat, že budou rozladění. "Budou volit protest a mít tendenci potrestat toho, kdo se ucházel o hejtmana a nesplnil očekávání," upozornil politolog.

 

Podle Kubáčka vytvořením koalice šance opozičních stran v krajích nekončí. "Když by hejtmanství nekonalo, opoziční strany budou mít tendenci aktivizovat voliče, aby pozornost a podporu udrželi co nejdéle. Už jen proto, že brzy budou sněmovní, komunální, senátní volby, takže příležitostí bude spousta."

 

Na sněmovní volby, které se konají v příštím roce, ale současné chování politických stran podle něj vliv mít nebude. "Sněmovní volby budou o hodnocení Andreje Babiše a částečně i Miloše Zemana, protože brzy budou i volby prezidentské. Spojeny budou také se spokojeností s ekonomikou, trhem práce, výší výplat a bezpečnostní situací, které jsme svědky v Evropě." ČSSD a dalším stranám tak finta s vyšachováním vítěze může vyjít bez toho, aby ztratili jediného voliče.

 

Výsledky krajských voleb podle Kubáčka neovlivní ani vztahy ve vládní koalici. "Vztahy jsou už teď napjaté a konfliktní. Je znát, že je to spíše soužití rivalů než koaličních partnerů, a to se nezmění. Jen Andrej Babiš bude sebevědomější." 

 

 

Důvodem, proč se teď celé politické spektrum obrací proti Andreji Babišovi a hnutí ANO, je, že je velmi silným soupeřem. "Všichni se bojí, že je Andrej Babiš vystřídá a ovládne systém. Čím je ANO silnější, tím více vyvolává nevole. Je to přirozený zákon - když posiluje jedna politická strana, o to více se ostatní snaží vymezovat a soupeřit, aby si udržely své místo na slunci," dodal Jan Kubáček.

 

Nyní se začnou všechny strany intenzivně věnovat svým voličům, aby nepřeběhli k Andreji Babišovi, nezůstali doma a neprožili ztrátu iluzí a nezůstali vůči volbám lhostejní.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ZTRÁTA ROZUMU: Politická strana v Dánsku rozdává spreje proti uprchlíkům! Jak proboha fungují?

TO JE PECKA: Bude Dwayne Johnson nový americký prezident? Trump se může začít bát!

mom TN.cz