ministr kultury

Další selhání vlády! Opozice tepe Babiše kvůli odchodu Staňka

Téma:

Konec Antonína Staňka ve funkci ministra kultury je podle opozice dalším selháním Babišovy vlády. Staněk měl prý na resortu skončit už dávno. Je to už sedmá změna v Babišově kabinetu za jedenáct měsíců jeho fungování. Kdo bude novým ministrem, zatím není jasné.

Taťána Malá, Petr Krčál, Marta Nováková, Dan Ťok a Jan Kněžínek - všichni tito ministři skončili v Babišově vládě za posledních jedenáct měsíců. Teď má v plánu dát jí vale i ministr kultury Antonín Staněk a kabinet, který neúřaduje ještě ani rok, tak čeká už sedmá změna v obsazení.

 

"Já myslím, že není podstatné, kolik těch změn je. Statisticky, když to porovnáme s našimi předchůdci, tak myslím, že nevybočujeme z nějakého standardu," řekl premiér Andrej Babiš.

 

"Byl to myslím Andrej Babiš, kdo říkal, že nám vládnou nemehla, takže tady se ukazuje, že měl asi pravdu a svědčí to jenom o nekompetenci pana premiéra a neschopnosti si vybrat," reagoval na odchod Staňka předseda ODS Petr Fiala. 

 

Přidal se i Jiří Pospíšil. "Andrej Babiš chce řídit stát jako firmu. Zřejmě ale ještě nenašel volant. Odchodem ministra kultury Staňka ve vládě končí už šestý ministr. Tak funguje Babišova vláda "odborníků" v praxi," uvedl Pospíšil. Vedle odvolaných ministrů také skončil Richard Brabec coby vicepremiér, zůstal pouze řadovým ministrem a nahradili jej Alena Schillerová a Karel Havlíček.

 

 

Staněk na ministerstvu kultury končí prý na přání stranického šéfa Jana Hamáčka po kritice kvůli odvolání ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a šéfa Muzea umění Olomouc Michala Soukupa.

 

"Pro mě je to trošku složitá situace, nicméně, respektuji názor pana předsedy, možná to není ani tlak stranických kolegů, možná je to tlak těch, kteří se zalekli připravovaných zásadních změn v resortu kultury," řekl k situaci Antonín Staněk.

 

Kdo Antonína Staňka na ministerstvu kultury nahradí, zatím není jasné. Jméno nového ministra by mělo být známé do konce května. "Když obdržím písemně tu demisi, tak neprodleně se obrátím na pana prezidenta a budu čekat, že samozřejmě předseda ČSSD pan Hamáček předloží nějaký nový návrh ministra na tento post.i Jméno ministra by mělo být známé do konce května," dodal Babiš.

 

Záleží ale také na tom, jestli prezident Miloš Zeman Staňkovu rezignaci příjme, sejít se spolu mají v úterý. Už v pondělí má Miloše Zemana v Lánech navštívit premiér Babiš a ve čtvrtek se za ním prý chystá i šéf koaliční ČSSD Jan Hamáček.

reg/Dominika Janochová TN.cz