Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 18. 2. 2019
konec zimy?

Je už jaro skutečně tady? Příroda má jasno a nevypadá to dobře

Příchod jara
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ilustrační foto

Teploty a sluníčko v posledních dnech nápadně připomínaly jaro. Jenže zatímco lidé už pomalu schovávají zimní kabáty do skříně, příroda je opatrnější. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by jaro bylo definitivně tady.

O víkendu na mnoha meteorologických stanicích padaly teplotní rekordy, někde dokonce měřili i přes 17 stupňů, což jsou teploty srovnatelné s Mallorcou. Příroda ale zatím nijak nedává najevo, že by už skutečně vypuklo jaro. To obvykle ohlašují ptáci vracející se z teplých krajin, pučící stromy či namlouvací rituály zvířat.

 

Ornitologové z Polska sice už hlásí, že se k nim letos rekordně brzy vracejí čápi, ti čeští ale zatím nic podobného nepozorují. "U nás o čápech zatím vůbec nevíme, začaly se vracet čejky, ale zatím jsou to pouze jedinci. Zatím to tedy přicházející jaro neznačí," vysvětlila mluvčí České společnosti ornitologické Věra Sychrová.

 

 

Jaro podle ní symbolizují právě čápi, čejky nebo vlaštovky. "Zatím jsme ale nezaznamenali, že by se některý z těchto druhů vracel nějak hromadně," dodala s tím, že obvykle se k nám ptáci vracejí začátkem března. "V únoru je na to většinou ještě brzy, odhadujeme to tak do dvou týdnů," řekla.

 

Ani chování zvířat v zoologických zahradách zatím nesignalizuje, že by se blížilo jaro. Typickými projevy blížícího se jara bývá namlouvání, tokání či páření. Například v olomoucké zoologické zahradě tokání zaznamenali zatím jen u plameňáků.

 

"Oteplilo se zatím jen v posledních pár dnech, zvířata máme stále na jejich zimovištích. Na to, aby byla vypuštěna do výběhu, je ještě brzy. Musí být ještě zazimovaná, protože nedokážeme odhadnout vývoj teplot. Nemůžete vypustit stádo jen tak ven a říct si, že po zimě už nastal čas - a on třeba ještě nenastal," popsala mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská. 

 

Zvířata budou do venkovních výběhů vypouštět až v průběhu března a dubna. Není ale výjimkou, že se některé druhy páří i na zimovištích a tam také přivedou na svět mláďata. "Například perlička se páří několikrát denně, a to bez ohledu na roční období," doplnila mluvčí.

 

To v pražské zoo už určité náznaky jara zaznamenali. "Svišti lesní, známí to ohlašovatelé jara, otevírají nory. Zatím je ještě nikdo neviděl, ale kolem jejich nor nacházíme vyházené seno, což vypovídá o tom, že v podzemí dělají jarní úklid," popsala mluvčí zoo Lenka Pastorčáková.

 

Kurátor zoo Pavel Brandl také ohlásil, že slyšel vyzpěvovat pěnici černohlavou, a to minimálně o tři týdny dříve, než je obvyklé.

 

 

Ani podle meteorologů to ještě není typické jaro. I když teploty přes den šplhají vysoko, noci jsou studené. "V nížinách klesají teploty až k -5 °C, na Šumavě bylo v pondělí po ránu až -15 °C a i kvůli tomu se příroda probouzí pouze pomalu. Navíc v minulém týdnu ještě ležela v nižších polohách místy sněhová pokrývka," upřesnila meteoroložka Dagmar Honsová.

 

Změnit se vše může ve druhé polovině února, která by měla být také relativně teplá. "Ve druhé polovině února už budou kvést první jarní kytky," slíbila Honsová.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nestihli jste předpověď počasí? Jednoduché triky, jak odhadnout počasí podle přírody
Pryč s jarní únavou! 3 zásadní tipy

mom TN.cz
Reklama