velké srovnání

Je v Praze blaze? Brno ji strčilo do kapsy! V čem jsou Moraváci lepší?

Téma:

Nejen v Praze je blaze, ale podobně je na tom také Brno. Alespoň co se výše mzdy týče. Podle průzkumu se najdou dokonce profese, ve kterých si lidé v Brně vydělají víc než v hlavním městě. Navíc mají výhodu, že jejich životní náklady jsou na jižní Moravě nižší než v Praze. Ušetří třeba na dopravě, bydlení nebo na jídle .

V Praze je blaze, ale Brňané už jsou na tom možná v něčem i líp. Mzdy v některých profesích už mají vyšší. "Například na některých pozicích v informačních technologiích, což je segment, který je v Brně neobyčejně rozkvetlý, daří se mu," vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda. 

 

Mezi lépe placené profese patří třeba i obráběči. Ti si v Brně mohou vydělat i 33 tisíc korun, v hlavním městě 30. Podobné to je i u vedoucích skladů, v Brně mají až 50 tisíc korun, naopak v Praze 40.

 

Kromě toho, že se dá víc v Brně vydělat, jsou tam i nižší náklady. V Praze roční kupón na MHD vyjde na 3650 korun. V Brně to je díky dotaci o něco méně. "Roční předplatní kupón stojí 4750 korun s tím, že Brňané mohou žádat o dotaci ve výši 1425 korun," popsala mluvčí dopravního podniku Brno Barbora Lukšová.

 

Obyvatelé Prahy si připlatí i za pronájmy. Byt s plochou 60 m² je měsíčně vyjde přibližně na 20 tisíc korun. V Brně to je 13,5 tisíce.

 

 

Levnější jsou i služby, například ceny veřejných záchodů se v Praze pohybují průměrně kolem deseti korun. V Brně jsou většinou zdarma. A v Brně ušetří také řidiči - naftu aktuálně tankují za 30,50, v Praze je to momentálně 32,50 za litr. 

 

Kde berou lidé nejvíc?

Nejvyšší průměrné mzdy jsou v Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji. V hlavním městě to je něco málo přes 37 tisíc a je to způsobeno velkým počtem firem, které vedou boj o zaměstnance. Další v pořadí jsou Středočeši, kteří berou téměř 30 tisíc. Třetí místo patří lidem žijícím v Jihomoravském kraji. Tam si vydělají 28 a půl tisíce.

 

Naopak nejméně vydělávají lidé v Karlovarském kraji, a to 25 a půl tisíce. O něco lépe jsou na tom ve Zlínském kraji, kde mají něco málo přes 26 tisíc, a ještě o trochu lépe jsou na tom zaměstnanci z Olomouckého kraje, kde si vydělají přibližně 26 300.

Související témata:
mom TN.cz