Otrávení ušáci

Jed na hraboše decimuje zajíce, myslivci našli desítky mrtvolek!

Josef Svoboda
Josef Svoboda
Aktualizováno 15.8. 2019 20:58
Téma:

Myslivci řeší první velké úhyny zvěře způsobené jedem na hraboše. Na Brněnsku napočitali desítky mrtvých zajíců a rozbory potvrdily, že zvířata se otrávila jedovatými granulemi. Zemědělská společnost, která hospodaří na Brněnsku, potvrdila, že otrávené návnady použila na polích.

Myslivci za poslední dny nasbírali desítky mrtvých zajíců v okolí Brna. Nejdřív měli podezření na tularemii a proto odeslali vzorky do laboratoře na expertizu.


Plynová chromatografie potvrdila v uhynulých tělech látku, která se používá v granulích na hubení hlodavců. Aktuálně jsou tři místa s velkými úhyny - v Tuřanech našli myslivci sedmatřicet zajíců, ve Šlapanicích pětadvacet a v Žatčanech čtrnáct.


Ve čtvrtek se přihlásila společnost, která v této lokalita hospodaří a oznámila, že na pole skutečně použila jed proti hlodavcům - akce prý byla řádně ohlášena ještě v době, než ministerstvo životního prostředí plošné použití otrávených nástrah zakázalo.

 

 

"Použili jsme to na 140 hektarů, kvůli zakládání nových porostů," přiznal ředitel zemědělského podniku Roman Zvěřina.

 

Kvůli jedovatým granulím se zemědělci dohadují s ministerstvem už několik dnů. Teď je mohou používat pouze do nor a výjimky schvaluje agentura ochrany přírody i několik měsíců.

Související témata:
pez TN.cz