experti radí

Jedete k moři? Toto do kufru auta nedávejte, hrozí pokuta 200 tisíc

Dovolená - nakládání do auta - 1
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Dvě třetiny Čechů se každoročně na letní dovolenou vydají vlastním autem. Jejich nejčastějším cílem je moře v Chorvatsku a Itálii a sousední Slovensko. Jak během cesty co nejvíc ušetřit a co byste si v žádném případě neměli přibalovat do kufru?

Řidiče, kteří se na dovolenou vypraví autem, určitě nejvíc zajímá, jaké poplatky zaplatí za jízdu po dálnici a kde nejlevněji natankují. Experti z Ústředního automotoklubu (ÚAMK) zjišťovali, jaká je současná situace na trase do tří nejoblíbenějších destinací Čechů.

 

Dálniční poplatky se letos nezvyšovaly

Dobrou zprávou je, že oproti loňsku se výše dálničních poplatků příliš nezměnila. V Česku jsou dálniční známky stejně drahé jako v předešlém roce. "Zda se dá očekávat v příštím roce nárůst, bude záviset na aktuální situaci – pro mluví dva faktory. Fakt, že po dva roky se platba za známky pro vozidla do 3,5 tuny nezvyšovala. Druhý fakt, že cena ropy za barel v celosvětovém měřítku roste a koruna neposiluje, jak se původně očekávalo," vysvětluje mluvčí ÚAMK Igor Sirota.

 

V Rakousku se cena 10denní známky pro jízdu po dálnici zvýšila jen s ohledem na inflaci – tedy o 10 centů. Pro auta vyjde v přepočtu asi za 230 Kč (9 euro). Asi nejdražší nabízený průjezd placenými úseky v Rakousku je jízda po horské silnici na Grossglockner (30,50 euro).

 

 

Slovinsko má na rozdíl od ostatních zemí jen 7denní dálniční známku pro vozidla do 3,5 tuny a její cena se letos nezvýšila - je za 450 Kč. Ovšem v případě, má-li vozidlo výšku nad přední nápravou více než 1,3 metru, stojí známka dvojnásobek. Ten také zaplatíte za měsíční známku.

 

Chorvatsko ceny v letošním roce nezměnilo. "Od začátku turistické sezóny jsou tradičně vyšší, na konci sezóny se opět snižují. Například na trase Záhřeb (mýtnice Lučko) až sjezd do Rijeky je cena v sezóně vyšší o 7 kun. Takže tato trasa vyjde asi na 270 Kč, do Zadaru to bude 466 Kč," přibližuje Sirota.

 

Také v Itálii se platí za projetý úsek. Průměrné ceny za průjezd 100 km se pohybují v rozmezí 8 až 10 euro. Slovensko, jakožto třetí Čechy nejnavštěvovanější země o letním volnu, rovněž neměnilo ceny elektronických dálničních známek. 10denní vyjde na 10 euro, tedy asi 260 Kč.

 

Kde natankovat nejvýhodněji?

Česko patří se svou aktuální průměrnou cenou 33,17 Kč (benzin) a 32,44 Kč (nafta) za litr i přes meziroční nárůst o zhruba 3 koruny k těm nejlevnějším na trasách k Jadranu, Středozemnímu moři v Itálii nebo do Tater na Slovensku.

 

 

"Nejblíže naší ceně je Rakousko, a dokonce se zvláště na čerpacích stanicích mimo dálnice může stát, že nakoupíte pohonné hmoty i o více než korunu levněji. Naopak přibližně o korunu dražší je tankování ve Slovinsku," uvádí mluvčí ÚAMK.

 

Při cestě na Jadran nejvíce utratí čeští turisté v samotné cílové zemi, tedy v Chorvatsku. Benzin tady pořídí o 3 koruny a naftu o 3,50 dráž než u nás. Experti z ÚAMK proto radí natankovat plnou nádrž na benzince v Česku – nikoli ovšem na čerpacích stanicích na D1 či těsně před hranicemi. Tam jsou ceny oproti celorepublikovému průměru vyšší.

 

Itálie patří dlouhodobě k zemím, kde jsou pohonné hmoty drahé. "V letošním roce, i vzhledem k ekonomické situaci této země, je dráž v průměru v případě benzinu o 9 korun na litr a u nafty je to o 7 korun na litr," upřesňuje ÚAMK. U dálničních a frekventovaných čerpacích stanic je nutné počítat s cenami převyšujícími průměr asi 45 Kč/l.

 

 

A pokud se chystáte do Itálie, měli byste ohledně pohonných hmot brát v potaz ještě jedno pravidlo. Italské úřady pokutují ty, kdo dovezou do země více než 10 litrů pohonných hmot a navíc v nehomologovaném kanystru. Na místě je také mít účtenku o tom, že jste dané pohonné hmoty čerpali v zemi EU. "V opačném případě hrozí pokuta až do výše 7 700 euro, tedy asi 200 tisíc Kč," upozorňují experti.

 

Na Slovensku od dubna do současnosti zdražily pohonné hmoty zhruba o 2,5 až 3 koruny na litr. V polovině června na Slovensku nafta vyšla v průměru na 1,271 euro a benzin Natural 95 na 1,388 euro, v přepočtu tedy 33,04 Kč a 36,08 Kč.

mom TN.cz