Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

koaliční rada

Jednání koalice prý bylo úspěšné! Rodičovská se bude řešit jindy

Zástupci ANO a ČSSD se podle předsedy sociálních demokratů, vicepremiéra Jana Hamáčka na pondělním koaličním jednání shodli, že vládní koalice zatím spolupracuje bez zásadních problémů. Jednání špiček obou stran by se měla konat pravidelně každých 14 dní.

Oba subjekty se chtějí soustředit především na státní rozpočet, podrobnosti včetně například dohody na podobě navýšení rodičovského příspěvku chtějí oznámit teprve poté, co dokončí celkovou dohodu.

 

Podle Hamáčka byla klíčovým tématem pondělní zhruba dvouhodinové schůzky koaliční spolupráce. "Probíhá bez zásadních problémů, nenašli jsme zásadní spor, který by za nás komplikoval spolupráci," uvedl.

 

Koalice chce svým jednáním dát pravidelný rámec, schůzky by se měly pravidelně konat jednou za dva týdny a soustředit se vždy pouze na několik aktuálních témat.

 

Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek by měl téměř denně komunikovat se svým protějškem Janem Chvojkou (ČSSD). "Konstatovali jsme, že (ve Sněmovně) je spolupráce v pořádku, jsou tam určité rezervy, o kterých budeme já a pan Chvojka mluvit," uvedl Faltýnek.

 

 

V souvislosti s téměř jistě nejednotným hlasováním koalice v tajných volbách Sněmovny v poslední době Hamáček uvedl, že součástí dohody jsou i budoucí diskuse o personálních nominacích. "Abychom jednali koordinovaně," vysvětlil Hamáček.

 

V pondělí se očekávalo, že se koalice bude soustředit na rodičovský příspěvek. "Veškeré věci, které souvisejí s rozpočtem, budeme řešit v rámci diskuse o rozpočtu. Nebudeme představovat žádné dílčí výsledky jednání," řekl Hamáček.

 

Na koaličním jednání se podle Faltýnka vůbec nehovořilo o tom, proč se v pondělí premiér Andrej Babiš (ANO) odpoledne sešel s prezidentem Milošem Zemanem. Předseda vlády, ani Hrad obsah schůzky dosud nekomentovali. "Nezajímal jsem se o to," řekl Faltýnek.

reg tn.cz / ČTK