hledání řešení

Jednání o brexitu pokračuje! Krizi se stále nedaří zastavit

Téma:

V Londýně se ve čtvrtek u jednacího stolu znovu sešli zástupci vládních konzervativců a opozičních labouristů, aby našli řešení, jak ukončit krizi kolem brexitu. Rozhovory navázaly na středeční schůzku premiérky Mayové s vůdcem opozice a hlasování o návrhu zákona, který premiérce nařizuje, aby v případě hrozby tvrdého brexitu usilovala o jeho odklad.

Posledních osm dní ve svazku s Evropskou unií a pak skok do neznáma v podobě neřízeného brexitu. Ten nejčernější rozvodový scénář by se už příští pátek mohl stát skutečností. Vyhnout se mu chce premiérka Mayová všemi možnými způsoby, tedy i vyjednáváním s opozicí. 

 

Čtvrteční druhé kolo jednání mezi konzervativci a labouristy mělo doladit středeční rozhovor Theresy Mayové s opozičním lídrem Jeremym Corbynem. Tématem diskuze byl vedle uspořádání druhého referenda o brexitu i vývoj budoucích vztahů s Evropskou unií.

 

"Naším cílem je dosažení celní unie. Chceme mít přístup na trh a usilujeme také o sladění právních předpisů s Evropskou unií zejména v oblasti životního prostředí nebo práv spotřebitelů a zaměstnanců," řekl předseda Labouristické strany Jeremy Corbyn.

 

 

Jednání, která oba jejich iniciátoři označují za konstruktivní, vítají i unijní představitelé. Ti ve středu Brity zatlačili do kouta tím, že pokud se chtějí vyhnout tvrdému brexitu a evropským volbám, musí dohodu schválit nejpozději do 12. dubna.

 

"Nechceme odchod bez dohody. Pracovali jsme na ní dva roky, bez jakýchkoliv náznaků agresivity, touhy se mstít nebo trestat. Dohodu potřebujeme a potřebujeme, aby ji parlament schválil. Odpověď nehledejme v Bruselu ale v Londýně," vysvětlil vyjednavač Evropské unie pro brexit Michel Barnier.

 

Britové teď ve snaze vyhnout se neřízenému odchodu z Evropské unie usilují o odklad. Zákon vylučující tvrdý brexit ve středu nejtěsnější možnou většinou jediného hlasu schválila Dolní sněmovna. Ve čtvrtek se návrhem zabývala i Sněmovna lordů. Poslední slovo ale budou mít členské státy Evropské unie, které budou o osudu Velké Británie jednat už příští středu v Bruselu.

reg/Petra Matýsková TN.cz