ústavní změny

Jednodušší žaloba na prezidenta: Senátorům chybí podpora sněmovny

Jaroslav Brousil
Jaroslav Brousil
Publikováno 20. 11. 2019
Téma:

Senátoři chtějí jasně vymezit pravomoci prezidenta a usnadnit možnost podat na něj žalobu. O návrhu ve středu na společné schůzi jednaly sněmovní a senátní ústavní komise. Pokud by změna ústavy prošla, netýkala by se prezidenta Miloše Zemana, ale až jeho nástupce.

Jednání senátní a sněmovní komise o pravomocích prezidenta skončilo v podstatě střetem názorů. Senátoři považují změny vzhledem k přímé volbě prezidenta za nutné. Poslanci by do Ústavy raději nezasahovali.


"Bylo vidět, že postoje jsou velmi různé, zatím bychom nebyli schopní dospět k žádnému většinovému stanovisku, jak upravit ústavu," prohlásil sociálnědemokratický senátor Jiří Dienstbier.

 


Cílem Senátu je pomocí návrhu přesněji vymezit povinnosti hlavy státu, jasně nastavit pravidla pro jmenování nebo odvolávání členů vlády a jmenování profesorů. Je to podle nich reakce na jednání prezidenta Miloše Zemana, proti kterému chtěli senátoři v čele s Václavem Láskou podat ústavní žalobu.


Ta sice prošla Senátem, ale zastavila ji sněmovna. I to chce Senát, kde mají převahu opoziční strany, změnit. Zatímco nyní jí musí odsouhlasit minimálně tři pětiny senátorů a tři pětiny poslanců, tak návrh počítá s tím, že by na sobě obě komory nebyly v tomto ohledu závislé.


Pokud by se Ústava skutečně změnila, začala by nová pravidla platit až pro příštího českého prezidenta.
 

rod TN.cz