Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

setkání v Lánech

Babiš: Prezident Zeman by měl novou vládu jmenovat ve středu

Babiš a Hamáček u Zemana v Lánech
Zdroj: Jiří Ovčáček
Andrej Babiš a Jan Hamáček se sešli s hlavou státu v Lánech

Prezident Miloš Zeman by měl novou vládu jmenovat ve středu ráno. Po nedělní schůzce v Lánech to prohlásil premiér Andrej Babiš. Ten už dříve oznámil, že kandidáty na jmenování do nové menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD navrhne hlavě státu v pondělí. Na seznamu přitom nemá chybět ani nominant na ministra zahraničí Miroslav Poche.

Premiér Andrej Babiš (ANO) a předseda ČSSD Jan Hamáček dorazili v neděli v podvečer za prezidentem Milošem Zemanem na lánský zámek.

 

Debata se podle očekávání točila hlavně kolem sestavování menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD, kterou při hlasování o důvěře mají podpořit komunističtí poslanci. Na závěr schůzky premiér Andrej Babiš TV Nova potvrdil, že prezident by měl novou vládu jmenovat ve středu ráno.

 

Spor ovšem trvá o nominaci Miroslava Pocheho (ČSSD) na ministra zahraničí, kterého odmítá Zeman i KSČM. Babiš v neděli uvedl, že seznam adeptů ke jmenování do vlády chce doručit Zemanovi v pondělí i s Pocheho jménem. Prezident před tím podotkl, že premiér europoslance ČSSD nenominoval, u ministerstva zahraničí byla prázdná kolonka. Babiš ale tento dokument označil za neformální informaci o nominacích. Hamáček zdůraznil, že pokud by Babiš Pocheho na ministra nenavrhl, šlo by o porušení koaliční smlouvy a o vládní spolupráci s ANO by nemělo smysl dál jednat.

 

 

Už v pátek po schůzce se Zemanem v Lánech předseda ČSSD připustil, že by vedle ministerstva vnitra mohl dočasně řídit i ministerstvo zahraničí, pokud by Zeman Pocheho odmítl. S takovou možností souhlasili Zeman i Babiš. Poche by údajně mohl zamířit na ministerstvo jako náměstek.

 

Nejasnosti panují kolem termínu jmenování nové vlády. Zeman uvedl, že kabinet by mohl jmenovat velmi pravděpodobně příští týden v úterý nebo ve středu. Pro Babiše bylo prezidentovo vyjádření novou informací, z okolí prezidenta podle něho zazníval začátek července.

 

Zatím navíc není jasné, jak se k toleranci vlády postaví KSČM. Rozhodnutí se čeká na zasedání ústředního výboru příští týden v sobotu.

 

Více o sestavování vlády v reportáži:

 

ČTK/ lud TN.cz