Benešová a Zeman

Jednání špiček justice! Řešili reformu a přeplněné věznice

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová se v pátek sešla s Nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. Řešili spolu kupříkladu přeplněnost věznic, či reformu soustavy státních zastupitelství a soudů.

Setkání Zemana a Benešové je v justici i v české politice ostře sledované. Opozice jmenování Benešové kritizovala a odvolávala se právě na obavy, že by Benešová mohla chtít Zemana vyměnit. Třeba její předchůdce a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil napsal, že by to mohlo vést "k ovládnutí celé justiční soustavy s cílem ovlivnit vyšetřování premiérova dotačního podvodu," napsal v půlce dubna na twitteru.

 

Benešová ale po jednání prozradila, že s Nejvyšším státním zástupcem řešila třeba otázku přeplnění věznic, využití podmínečných trestů a také finanční záležitosti, protože rozpočet ministerstva spravedlnosti bude výrazně zkrácen. "Bude to minimálně o 5 %," řekla Benešová na tiskové konferenci.

 

Benešová a Zeman řešili také reformu justice. Ve hře je návrh, aby Česko mělo jen třístupňovou soustavu soudů a státních zastupitelství. Podle Zemana, který by takovou změnu přivítal, se teprve bude řešit, jak bude nastavena.

 

Na schůzce probírali i omezení délky funkčního období vrchních představitelů státních zastupitelství. Benešová novelu, kterou vypracoval už její předchůdce Jan Kněžínek, předloží vládě. Zeman a jeho úřad ji pak okomentují v připomínkovém řízení.

 

 

Zeman zdůraznil, že budou navrhovat sladění funkčního období soudů a státních zastupitelství. A také poukázal na to, že bude chtít, aby se nestalo, že do čela většiny krajských státních zastupitelství usednou noví lidé třeba v horizontu 1 až 2 let, ale aby změna byla postupná.

 

Dotazy novinářů směřovaly i na demonstrace, které proti Benešové lidé po celé zemi pořádají. "Naučila jsem se s tím žít, nemám popravdě čas je ani vnímat," řekla ministryně spravedlnosti.

 

Tématem, které považují oba za důležité, jsou přeplněné české věznice. Benešová a Zeman tak řešili třeba kritéria pro podmínečná propuštění. "Shodli jsme se na tom, že je potřeba více využívat odklonů, více náramky, kterých bude k dispozici více. Shodli jsme se na peněžitých trestech. To jsou mechanismy, jak odlehčit věznicím," dodala Benešová.

vbo TN.cz