Dětská hádanka

Jednoduchá úloha popletla miliony lidí! Dokážete ji spočítat?

Příklad s květinami
Zdroj: Thinkstockphotos/Facebook
Téma:

Dětská hádanka znovu popletla celý svět. Lidé se na sociálních sítích hádají o správném výsledku, každý ale prosazuje nějaký jiný. Novou úlohu s květinami sdílely už statisíce uživatelů. Dokážete příklad spočítat vy?

Zdánlivě jednoduchá matematická úloha dohání tisíce lidí po celém světě k šílenství, protože se nemohou dopočítat správného výsledku. Nejvíce ji sdílí uživatelé sociální sítě Weibo, čínské obdoby Facebooku. Populární je ale i na evropských sítích.

 

Podobně jako dřívější rovnice využívá lidské nepozornosti. Červená, modrá a žlutá květina nahrazují číslice a vaším úkolem je spočítat, jaké číslo se skrývá za kterou barvou, a následně vyřešit poslední řádek.

 

 

Tisíce lidí v komentářích tvrdí, že výsledek je 101. Jiní si myslí, že květiny dávají dohromady číslo 102, 105 nebo 110, případně něco úplně jiného. Ani jedna z těchto odpovědí ale není správná. Přitom je řešení docela jednoduché, stačí se soustředit.

 

 

Řešení úlohy:

 

 

 

Začátek je jednoduchý. Součet tří červených květin je 60. Jedna květina má tudíž hodnotu 20 (20 + 20 + 20 = 60).

 

 

 

I další řádek by neměl dělat velké problémy. Jedna červená a dvě modré květiny dávají dohromady číslo 30. Už víme, že červená kytička je 20, tudíž jedna modrá musí mít hodnotu 5 (20 + 5 + 5 = 30).

 

 

 

Třetí řádek má podobně snadné řešení. Jedna modrá květina minus dvojice žlutých je 3. Víme, že modrá kytička má hodnotu 5, takže dvojice žlutých musí být 2 (5 - 2 = 3).

 

 

Poslední řádek už ale dělá většině lidí problémy. Někteří si totiž nevšimnou, že tentokrát je žlutá kytička jen jedna. Další zase zapomenou, že nejdříve musí násobit a až pak sčítat. A nakonec si nevšimnou ani největšího chytáku - modrá kytička má v tomto případě jen 4 okvětní lístky.

 

Správné řešení je tedy: 1 + (20 x 4) = 81.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ZÁHADA INTERNETU: Uhádnete, kdo je na obraze? Všichni váhají mezi Anne Hathaway a Penélope Cruz!

BUDETE SE DIVIT: Co ve skutečnosti znamenají kouzla z Harryho Pottera? Tady jsou ty neznámější!

 

epa TN.cz