nová rodinka

Jednu mámu medvědici utratili, teď se v Tatrách objevila s mláďaty další!

Filip Šusta
Filip Šusta
12.5. 2021 22:24
Téma:

Na Slovensku opět řeší dilema co udělat s medvědicí a jejími mláďaty. Minulý týden tam tatranští ochranáři utratili samici s medvídětem, protože se pohybovala v turistických lokalitách a nebezpečně blízko lidí. Tentokrát prý o tak radikálním řešení ale neuvažují.

Medvědice s potomky se objevila v oblíbené turistické lokalitě Hřebínek (Hrebienok). Medvědice zatím není agresivní, nedobývá se do chat, a tak ji ochranáři zatím jen monitorují.


Lidé ji mohli sledovat přímo z chaty. "Její chování je trochu zvláštní, protože není úplně plachá," vysvětlil ochránce přírody Michal Haring. Její odvážnost si vysvětluje i tím, že zrovna probíhá období páření. 

 

Medvědí rodinku potkali lidé i během horské túry a okamžitě vzali nohy na ramena.

 

 

Ochranáři se domnívají, že tahle medvědí rodinka se k lidem nepřiblížila náhodou. Podle nich je pravděpodobné, že se medvědice bojí, aby nepotkala velkého samce, který by mláďata zabil. 

 

Správci parku uspání nebo utracení šelmy neplánují. Nezpůsobuje totiž žádné škody na majetku a není vůči lidem agresivní. Zvažují spíš, že kvůli ní uzavřou celou turistickou oblast. Medvěd hnědý je na Slovensku chráněný zákonem a Tatry jsou jeho přirozeným domovem.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
lud TN.cz