Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.9. 2017 20:36
Závadné šarže

Jedovatý fipronil je poprvé v ČR! Našli ho v oblíbených sušenkách

Zdroj: TV Nova

Společnost Mondelez Czech Republic stahuje šest šarží oblíbených Zlatých věnečků. Má totiž podezření, že se v nich objevil toxický fipronil, ten způsobuje závratě a zvracení.

Společnost Mondelez Česká republika informovala, že preventivně stahuje z trhu šest šarží oblíbené cukrovinky, Zlatých věnečků. Ty se prodávaly výhradně v České republice a na Slovensku. Podle slovenských veterinářů má výrobce podezření, že byla při výrobě použita vaječná směs, která mohla obsahovat nadlimitní množství chemikálie fipronil.

 

To potvrdila TN.cz také mluvčí společnosti Mondelez Gabriela Bechynská. "Již v minulém týdnu jsme přistoupili ke stažení šesti šarží produktu Zlaté věnečky žloutkové 150 g a 185 g z trhu v České republice a na Slovensku z důvodu pravděpodobné přítomnosti stopového množství fipronilu v tomto produktu. Jeho přítomnost však nebyla dosud potvrzena laboratorními testy," uvedla Bechynská.

 

Zlaté věnečky
Zdroj: oficiální zdroj

 

Zdůraznila ale, že pro zákazníky nepředstavuje výrobek žádné zdravotní riziko. "Tříleté dítě s hmotností 15 kg by muselo sníst osmnáct 150g balení tohoto produktu z těch dotčených šarží, aby dosáhlo úrovní, které by mohly být považovány za škodlivé," dodala Bechynská.

 

Nevyhovující výrobky

 

Česká Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zatím nemá žádné informace o tom, že by se na český trh dostala potravina s nadlimitním obsahem fipronilu, TN.cz to řekl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

 

Mondelez nabádá zákazníky, aby produkt vrátili tam, kde ho koupili, prodejce jim vrátí peníze. Pro více informací mohou kontaktovat v pracovních dnech mezi 9 a 17 hodinou zákaznickou linku na čísle 800 400 118.

 

 

Fipronil kontaminoval drůbežárny v Belgii a v Nizozemsku. Používá se na hubení blech, vší a klíšťat, nesmí se ale používat u chovů určených ke konzumaci. Vysoká koncentrace fipronilu vyvolává zvracení a závratě.

 

Podle českých veterinářů od vypuknutí aféry s kontaminovanými vejci nebyla do Česka žádná vajíčka z Belgie ani z Nizozemska dovezena. Podle mluvčího Státní veterinární správy Petra Majera se ve vejcích a v mase v Česku zatím fipronil neobjevil.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

SEZNAM NEBEZPEČNÝCH POTRAVIN: Těmito jídly matky ohrožují kojence! Opravdu se jim vyhněte

ŠOKUJÍCÍ OBJEV: Jablečné džusy obsahují kůži i kosti prasat! Proč o tom výrobci na obalech neinformují?

vbo TN.cz
Reklama