nelegální sklad

Jedovatý odpad z Frýdku-Místku zmizel! Dovezla ho firma z Polska

Téma:

Ve Frýdku-Místku v pátek skončila likvidace 650 tun nebezpečného odpadu, který tam navezla polská firma. Toxické chemické látky převezly kamiony během dvou měsíců do spaloven. Likvidaci zatím hradilo město.

Asanační firma zahájila likvidaci před dvěma měsíci. V pátek práce definitivně ukončila. Sklad je také zabarikádovaný. "Areál je prázdný, předali jsme ho majiteli, který ho vlastní, není v něm jediný sud s odpadem," řekl Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku.

 

Odpad odvezli do spaloven po celé republice. Většina skončila v Ostravě. "Povedlo se od 22. ledna do konce května zlikvidovat 650 tun, což si myslím, že je rekord v ČR," dodal Pobucký.

 

Celkové náklady na likvidaci se pohybují kolem osmi milionů korun. Město zatím uhradilo čtvrtinu a o dalším postupu jedná se státem. Sklad si pronajala polská firma a navezla do něj půl milionu litrů toxických látek.

 

 

V hale bylo přes tři tisíce barelů s hořlavinami, barvami, laky nebo ředidly. Policie po pachatelích pátrala několik týdnů. Stopy ji zavedly do Polska. Obviněno bylo 16 lidí. Patnáct poláků a jeden Čech.

 

Muž z Opavska fungoval jako polská spojka a komunikoval s tuzemskými realitními kancelářemi. Soud na něj uvalil vazbu a hrozí mu pětileté vězení.

reg/Jan Socha TN.cz