Riziko v Prostějově

Jedovatým postřikem hubilo město plevel i u hřišť! Lidé si vymohli zákaz

Téma:

Občané Prostějova si vynutili zastavení používání jedovatých látek na hubení plevele. Městské technické služby totiž v posledních týdnech aplikovaly postřik na prostějovských sídlištích, a to třeba i v blízkosti pískovišť u dětských hřišť.

Radnice se po tlaku veřejnosti rozhodla dočasně pozastavit aplikaci jedovatého a podle některých výzkumů karcinogenního Roundupu. Už v předešlých letech přitom obyvatelé protestovali proti používání tohoto přípravku, množily se totiž otravy psů se stejnými příznaky.

 

Petici podepsalo na osm stovek lidí. Radnice tehdy přislíbila o postřiku předem informovat a značit místa ošetřená herbicidem. K tomu teď ale došlo jen částečně. Cedule upozorňující na postřik zmizela po pár minutách.

 

Místo toho zaměstnanec technických služeb s kanystrem na zádech pracoval na několika místech v Prostějově. Postřikem škodlivého herbicidu ošetřil velké množství ploch. Mezi nimi také prostory u dětských hřišť, prolézaček a pískovišť. Nebo místa, kde obyvatelé venčí psy.

 

 

Podle výrobce by přitom na takto ošetřené plochy neměla být dva týdny vpouštěna domácí zvířata, natož děti. Radnice a technické služby momentálně zkoumají jiné možnosti hubení plevele.

 

Firma, provádějící pro město Prostějov technické služby, sice v minulém roce pořídila techniku pro vysokotlaké čištění, to však lze aplikovat pouze na zpevněné plochy.

Petr Bača/epa TN.cz