Jeleni útočí

Jeleni na Plzeňsku likvidují úrodu i lesy. Myslivci na ně nestačí

Téma:

Myslivci z Plzeňského kraje už několik let řeší přemnožení jelenů sika. I když jich ročně zastřelí kolem jednoho a půl tisíce, pořád to prý nestačí. Vysoká jim dál ničí úrodu i lesy. Jelení řádění ročně stojí Lesy České republiky miliony korun.

Nejen myslivci, ale také krajské ředitelství Lesů České republiky každoročně bojuje s přemnožením jelenů sika v okolí Líšťan na Plzeňsku. Jedná se prý spíš o regionální přemnožení, ale právě jeleni dokážou nadělat velké škody. Ničí nejen úrodu na polích, ale okusují i dřeviny. Lesy České republiky to stojí miliony korun.


Není vzácností vidět obrovská stáda právě v zimních měsících. Jedno takové, které čítalo kolem sedmi set kusů, natočil řidič na svůj mobilní telefon na začátku ledna tohoto roku:

 

 

Každý rok musí myslivci odstřelit téměř 1500 kusů této zvěře. Prý to ale není jednoduché. Nesmí se střílet směrem, kde se nachází lidé, obydlené oblasti, nebo silnice. I když myslivci hlásí každý týden počty ulovené zvěře, podle krajského ředitelství není možné množství zastřelených jelenů rapidně zvýšit.

 

 

I ve velkém stádu se totiž myslivci podaří ulovit jen pár kusů. Jeleni se totiž rychle rozutečtou. Jen na Líšťansku prý za posledních 13 let ulovili už 15 tisíc kusů jelenů sika. Problém s jejich přemnožením je podle Lesů ČR ale během na dlouhou trať.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Barbora Slavíková TN.cz