Sambar skvrnitý

Jelínek se narodil na Vánoce! Matka ho olizuje tak, že nemá srst

Téma:

O nečekaný dárek pod stromeček chovatelům se zasloužila samička sambara skvrnitého z děčínské zoo. Přímo na Štědrý den totiž porodila mládě. O to se teď prý stará přímo nadstandardně.

Že se malý sameček narodí na Vánoce, všechny překvapilo. O to větší ale byla radost! Taková vánoční nadílka se totiž jen tak nevidí. "Máme obrovskou radost z mláděte, které přišlo na svět na Štědrý den," potvrdila mluvčí zoo Alena Houšková.

 

Jak je vidět na videu, na mláděti je přece jen něco zvláštního - nemá na krku srst. Za to může jeho maminka, která se o něj přepečlivě stará. Při každém krmení ho totiž olizuje tak moc, že ho připravila o srst. "Ona ta péče bude pomalu ustupovat a ta srst zase doroste," ujistila mluvčí.

 

 

Sambar skvrnitý je vzácný a navíc ohrožený druh jelena, který žije jen na dvou filipínských ostrovech v počtu asi 2500 jedinců. Jejich počty přitom stále klesají. "Ohrožuje ho, jako u všech ostatních tropických zvířat, úbytek životního prostředí a dále ho lidé loví kvůli masu, paroží," říká chovatel Petr Haberland.

 

Mladý sameček ale se stádem v děčínské zoo nezůstane. Až dospěje, přestěhuje se do jiné zoologické zahrady.

Jitka Fárová/epa TN.cz