ŽIVOT BĚHEM PANDEMIE

Zoufalí Češi chtějí šetřit na jídle, pětina hlásí zásadní výpadek příjmů

Drahé bydlení - ilustrační
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Publikováno 30. 5. 2020
Téma:

Dlouhodobý výzkum odhaluje, jak jsou na tom české domácnosti při zvládání následků koronakrize. Mnohé z nich zažily výpadek příjmů, lidé se také obávají o práci. Pomoc od státu ale čerpá jen asi třetina Čechů, kteří zažili od března zásadní zhoršení finanční situace v domácnosti.

Celkem 28 procent zaměstnanců v květnu uvádí nějakou formu nevítaných změn v práci. Data průběžně získávají výzkumníci díky projektu Život během pandemie společnosti PAQ Research sociologa Daniela Prokopa a dalších.


“Často se jedná o zkrácení úvazku v osmi procentech případů, redukce mzdy v devíti procentech, redukce benefitů v pěti procentech či redukce příjmů přes dohodu a vyplácený tak zvaně na ruku ve čtyřech procentech,“ osvětlil Prokop. Na výsledky a grafy výzkumu se můžete podívet v galerii na konci článku.

 


“Ztrátu práce nám stále deklaruje zhruba tři procenta zaměstnanců a 23 procent OSVČ. Může tam být statistická chyba, někteří si práci znova najdou či obnoví, ale taky může přibýt nezaměstnaných v červenci, až dojedou výpovědní lhůty, ošetřovné a podobně,“ doplnil k výzkumu Prokop.


Více než třetina domácností od března alespoň na čas zažila výpadek příjmů vyšší než 30 procent, asi pětina pak výpadek 50 až 100 procent.

 


Výzkum sleduje také, jestli se k lidem dostala vládní pomoc. Tu obdrželo 20 procent domácností, nejčastěji se jednalo o kompenzační bonus OSVČ, náhradu mzdy, ošetřovné a odklady splátek.

Anketa

Jak na vás dopadla koronakrize?

Hlasovalo 519 lidí.

“Problém ale je v cílení těchto opatření. Čerpá je totiž jen třetina lidí, kteří od začátku krize někdy zažili velký propad příjmů. Opatření sice mohla zabránit tomu, aby tato skupina s propadem příjmů byla vyšší, ale projevuje se, že v mixu opatření zatím chybí ta mířící na vyrovnání příjmů zaměstnanců s velkou redukcí úvazků a mezd či ztrátou příjmů na DPP a podobně,“ uvedli výzkumníci. Podpora se navíc dostává hlavně ke středním a vyšším příjmovým skupinám.


Mnoho lidí také plánuje šetřit na potravinách, celkem asi pětina, ale i na spotřebním zboží, to je v současnosti asi čtvrtina dotázaných. Nicméně podle výsledku zřejmě vnímají lepšící se situaci a tak se tento podíl od března zmenšuje.

 

Jako součást průzkumu odborníci každé dva týdny shromažďují data od stejné skupiny lidí, těch se účastní asi 3100.

 

GALERIE: Průzkum veřejného mínění Život během pandemie

1
/
6
Zdroj: PAQ Research
Průzkum veřejného mínění - koronavirus v Česku - 5

 

Poslanci mají hlasovat o třetí vlně bonusů pro podnikatele. Podívejte se na reportáž televize Nova:


 

TN.cz