MOJE ZEMĚ

Jen zasadit strom nestačí, potřebuje i následnou péči a ochranu

Moje země - péče o stromy
Zdroj: TN.cz, Getty Images
Téma:

Prvních pět let života je pro člověka zcela zásadních, ale stejně tak i pro strom. Přesně tak, jak chráníme naše ratolesti na každém kroku, bychom měli chránit i stromy. Nejdůležitější je ochrana před vyvrácením, zvěří nebo i sluncem.

Stromy nejsou jen hezkým doplňkem ulic a zahrad, ale poskytují stín, ochlazují okolí a pomáhají zadržovat vodu v krajině. Ve městech pohlcují hluk a čistí znečištěný vzduch. V říjnu začíná hlavní výsadbová sezóna, jen sázet stromy ale nestačí. Je o ně potřeba i pečovat, zvlášť v prvních letech života.

 

Aby mohl strom dobře zakořenit, je vhodné ho při výsadbě ukotvit za pomoci dvou nebo tří kůlů. Stromy jsou také domovem pro mnoho různých zvířat, přesto si na jejich kořenech leckterá zvěř pochutnává. Před ní se dají chránit třeba drátěným pletivem, nebo prstenci z umělé hmoty.

 

 

V prvních letech života je potřeba odstranit plevel v blízkosti stromu, aby mu neubíral vláhu. Při jeho odstraňování je ale lepší vyhnout se chemii a udělat to mechanicky. A aby nepopraskala stromová kůra, je potřeba ji chránit před sluncem, například vápenným nátěrem.

 

Dokonce ani zalévání stromu nemusí být tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Strom je potřeba zalévat jednou za čas, ale zato delší dobu a slabším proudem vody. Silný tlak vody by mohl zavinit následné obnažení kořenů a jejich zasychání.

Související témata:
ts TN.cz