tip na výlet

Jeskyně zázraků – Po stopách indiánů v Dominikánské republice

Cueva de las maravillas - 2
Zdroj: Národní turistický úřad Dominikánské republiky

Kultura Dominikánské republiky je ovlivňována jak evropskými a africkými, tak i indiánskými vlivy. Ostrov Hispaniola, na kterém tato země leží, obývali totiž už dávno před příchodem Kryštofa Kolumba indiáni kmene Taíno a jejich dědictví přetrvává v každodenním životě místních obyvatel až dodnes. Jedním z důkazů je Cueva de las Maravillas, neboli Jeskyně zázraků.

Jeskyně zázraků se nachází na jižním pobřeží země mezi městy San Pedro de Macorís a La Romana. Tento obrovský jeskynní systém obsahuje stovky zachovaných piktogramů a petroglyfů indiánského kmene Taíno starých tisíce let.


V Dominikánské republice je tato jeskyně jednou z nejdostupnějších, a to díky vynikajícímu systému osvětlení, rampám a chodníčkům a také modernímu výtahu, který umožňuje vstup i vozíčkářům nebo rodičům s kočárky. Navíc v jeskyni panují příjemné teploty, proto není třeba se teple oblékat.


Procházka mezi působivým skalním uměním všech možných tvarů, nespočtem stalaktitů a stalagmitů a maleb původních obyvatel ostrova vás hned přesvědčí o tom, že se doopravdy nacházíte v jeskyni zázraků.


Cueva de las Maravillas není jedinou jeskyní připomínající indiánskou minulost. Jednou z nejvýznamnějších podzemních jeskyní je Cueva del Chicho, která se nachází v národním parku Cotubanamá. I ona skýtá spoustu nástěnných maleb taínských indiánů a její sladkovodní jezírka přitahují mnoho turistů.

sik TN.cz