Odborníci radí

Jak se vymanit z povánočních dluhů? Osm jednoduchých kroků

Boj s dluhy
Zdroj: Profimedia
Téma:

Necelá pětina Čechů si půjčuje na vánoční dárky. Jenže velkou část z nich čeká v lednu nepříjemné zjištění, kdy si uvědomí, že neví, jestli budou schopni vzniklé dluhy splácet. Pokud se v podobné situaci ocitáte i vy, přečtěte si několik rad, jak z dluhové pasti co nejrychleji ven.

Podle stránek Česká justice si na výdaje spojené s Vánoci půjčuje 17 % Čechů v produktivním věku, což je neuvěřitelných 1,2 milionů osob. Ještě více zarážející je, že 316 tisíc z nich čelí nebo v minulosti čelilo exekuci. Jde o pětinu více lidí než v minulém roce.

 

Češi si často půjčují bez rozmyslu a unáhleně, bez důkladného přečtení smlouvy a u nebankovních společností. "Nejvíce klientů k nám přichází s půčkami a úvěry od nebankovních společností, které si za poskytnutí půjčky účtují mnohdy vysoké poplatky a ještě vyšší úroky. Obecně tak radíme zvážit půjčky u nebankovních společností, důkladně si číst veškeré informace," vysvětluje Michaela Lacinová z Občanské poradny Brno.

 

Web srovnávající půjčky uvádí, že lidé se dost často nechají nalákat na půjčky i kvůli zdánlivě výhodným nabídkám. "Prodejci často lákají na akce, kdy chtějí lapit zákazníka do úvěrových sítí. Nabídnou mu na první pohled "levnější" zboží za sjednání půjčky. Nejčastěji se to děje u elektroniky. Problémem ale je, když pak lidé splácí produkt déle, než je jeho životnost.

 

 

 

Že spontánní půjčka na nepotřebné vánoční dárky nebyl úplně dobrý nápad, si většina lidí uvědomí už po začátku nového roku, kdy zjistí, že nezvládá splácet. Podle odborníků je však nejdůležitější zachovat klid a nepodléhat panice. A v žádném případě si nepůjčovat další peníze na to, aby se jimi splatila předchozí půjčka.

 

1. Udělejte si pořádek ve financích

"Prvním krokem k vymanění se z dluhů je udělat si ve financích pořádek. Vezměte tužku a papír a napište si, kolik peněz aktuálně máte, kolik vyděláváte a celkovou výši vašich dluhů a výši vašich měsíčních splátek. Od příjmu nezapomeňte odečíst pravidelné a nezbytné výdaje, jako je nájem, inkaso a podobně," radí Dennis Hussey, britský finanční poradce. "Před účty rozhodně neutíkejte. Jen to zhorší vaše problémy," upozorňuje.
 

2. Upřednostněte splátky půjček před ostatními výdaji

Připravte si podrobný plán, kolik a za co za měsíc utratíte. Od účtů za domácnost až po nákup potravin. Do lednového rozpočtu nezapomeňte započítat roční výdaje jako například dálniční známka, pojištění auta a jiné.

 

Pokud vás trápí dluhů vícero, Hussey radí, abyste nejprve zaplatili ty prioritní, například hypotéku na byt. "Poté navrhuji splatit půjčku s nejvyššími náklady, což je dluh, za který zaplatíte nejvíce poplatků a úroků," radí oborník.

 

Dalších šest rad, jak rychle z dluhů, čtěte na další straně:

1
2 3
mj TN.cz