Cyklospeciál

Ještěd kromě bikeparku nabízí i koloběžky nebo lezení po skalách

Téma:

Na jednu z hlavních dominant severních Čech se můžete dostat hned několika způsoby – pěšky, lanovkou a samozřejmě i na kole. Na Ještědu si můžete zkusit bikepark, sjezd na koloběžkách, lezení po skalách, nebo pohodový oběd na Pláních.

Ať už se na Ještěd dostáváte pěšky nebo na kole, určitě vás po cestě zaujmou Vířivé kameny, tedy nepřehlédnutelné skály, kde se běžně provozuje bouldering. Nemusíte sem jet vyloženě s lanem a sedákem, na nějaký ten výhled na skálu se vyšplháte tak, jak jste. Samozřejmě ten nejlepší výhled na vás čeká právě z Ještědu!

 

Pokud jste se na Ještěd dostali lanovkou, nebo dokonce pěšky, můžete si výlet zpestřit sjezdem na koloběžce, kterou si můžete půjčit na parkovišti na Ještědce. Z Ještědky máte na výběr hned ze tří tras – můžete sjet až do Kryštofova údolí (12,5 km, 200 Kč na osobu), po lesní stezce (7 km, 100 Kč na osobu), nebo po asfaltové silnici (6 km, 80 Kč). Odvoz koloběžek zpátky na Ještědku je zdarma.

 

Jestliže na Ještěd vyjedete na kole, můžete se napojit na tratě do bikeparku, do kterého trefíte po hřebeni přes Ještědku. Bikepark disponuje vlastní sedačkovou lanovkou z Horního Hanychova na Skalku a nabídne 4 sjezdové trasy, které se ještě různě větví. Novou trasou je endurová trasa v horní polovině kopce, jejíž start se nachází několik desítek metrů doprava od výstupu lanovky. Trať je poměrně technická, ale zábavná.

 

GALERIE: Ještěd na kolech

1
/
24
Zdroj: Snow.cz/TN.cz
Ještěd na kolech - 1

 

Začátečníkovi nebo ne tolik pokročilému bych doporučila pro začátek turistickou trať, na kterou se dostanete tak, že se od výstupu lanovky dáte doleva a pojedete kousek z kopce po široké šotolinové cestě. Kousek nad Plání pak nesmíte minout odbočku doleva značenou jako B2.

 

Tato trať je vedená po široké lesní cestě a cyklista si ji může udělat zajímavou různými výbočkami do stráně nebo jízdou v klopených zatáčkách. Pokud si ale dovednostmi ze začátku není jist, může se jednoduše svézt po lesní cestě bez jakýchkoli technických "zapeklitostí".

 

 

Poměrně dobře sjízdná, ale už o něco technicky náročnější je trať La Spaghetta, která se vyznačuje bezpočtem klopených zatáček přímo pod lanovkou. Narazíte tu občas i na nějaký ten prudší a techničtější úsek, kdo si ale už na kole trochu věří, může si na "Špagetě" najít to svoje a zkusit svoje první malé skoky. Kdo nechce, tak se samozřejmě všechny překážky dají v pohodě objet, a vy si můžete užívat prostě jen jízdu z kopce.

 

Ještěd a ještědský hřeben samozřejmě nabídnou další množství stezek a cest, ať už za použití lanovky, nebo bez ní. My se nechali vyvézt lanovkou na Skalku a po několik jízdách v bikeparku jsme se vydali směrem doleva na Pláně. Tady doporučujeme zastavit se na oběd, tradičně tu mají výbornou svíčkovou (109 Kč) nebo vepřové kostky na pivu se zelím (102 Kč). Jen pak ještě sebrat morál, vydat se na cestu dál a nezůstat tu do večera na pivu.

 

 

Dál můžete pokračovat směrem k Šámalům, kam vede široká lesní cesta, ze začátku sice mírně do kopce, pak po hřebeni trochu houpavě. Pokud je času nebo sil málo, můžete se odtud stáčet zpět k Hornímu Hanychovu po zelené značce, což je nějakých 5 km. Nebo pokud si chcete výlet prodloužit, jeďte dál z kopce na Rašovku, kde je i rozhledna a sjedete až do samotného Liberce.

 

Nemáte-li vhodné kolo, půjčte si ho v půjčovně u centrálního parkoviště u lanovky Skalka. Vyzkoušet můžete horské kolo, sjezdové kolo, nebo i koloběžky. Půjčovné na 4 hodiny u horského kola vyjde na 450 Kč, u sjezdového pak na 750 Kč. Pro zapůjčení potřebujete dva doklady totožnosti a kauci 1000-3000 Kč, tak nezapomeňte doma peníze. Za celodenní permanentku jinak zaplatíte 450 Kč, 5 jízd pak vyjde na 350 Kč.
 

Andrea Drengubáková TN.cz