Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.10. 2015 11:57
Překvapivá studie

Jídlo nebo sex? Vědci zjistili, co upřednostňují muži a co ženy

Anti afrodiziaka
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Jídlo nebo sex? Vědci zjistili, čemu dávají muži přednost

Říká se, že láska prochází žaludkem. Nová studie britských vědců ale ukazuje, že kdyby si měli muži vybrat, dali by před jídlem přednost sexu. Ženy by si vybraly opačně.

Anketa

Jídlo nebo sex?

Hlasovalo 3819 lidí.
Vědci z londýnské univerzity zjistili, že mužský mozek je naprogramován vyhledat sex i za cenu dobrého jídla. Muži mají podle výzkumníků speciální neurony, které jim pomáhají potlačit touhu jíst a upřednostnit rozmnožování.

 

Ženy naopak takové neurony nemají, což naznačuje, že je pro ně sex až druhotný a vybraly by si místo něj jídlo.

 

Přestože byl výzkum prováděn na hlísticích a ne na lidech, dá se podle vědců zobecnit i na mužskou populaci. "Studie byla provedena na malých červech, i tak nám ale dává novou perspektivu k pochopení lidské sexuality, orientace a genderu," tvrdí profesor Scott Emmons, spoluautor výzkumu.

 

"I když jsme nezkoumali lidi, je pravděpodobné, že i mužský mozek má neurony, který ten ženský nemá. To ale platí i obráceně. Tahle skutečnost může u obou pohlaví měnit i náhled na svět a jejich chování," říká profesor Emmons.

 

 

Vědecký tým byl překvapen, že nové buňky našel. Hlístice byly totiž už dříve rozsáhle studovány a nikdy předtím je výzkumníci nezaznamenali. Objevené neurony byly pojmenovány "záhadné mužské buňky" (MCM - mystery cells of males).

 

Červi, kteří byli ve studii použiti, mají dvě pohlaví - mužské a hermafroditní. Hermafroditi jsou vlastně modifikované "ženy", které nesou vlastní sperma a nepotřebují v některých podmínkách k reprodukci sex.

 

Pro červy ve výzkumu znamenala sůl v prostředí, že budou hladovět. Pokud nebyl nablízku žádný další červ, přesunuli se ze soli pryč. Když ale cítili "kamaráda", sunuli se dále k němu i přes možný hlad. To znamená, že sexuální touha byla silnější než obava z vyhladovění.

epa TN.cz