Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Dochází jim zásoby

Jih Indie dál sužují povodně! Záchranáři evakuovali 22 tisíc lidí

Záchranáři na jihu Indie evakuovali dalších 22 tisíc lidí z oblastí, které zasáhly ničivé povodně. V přeplněných provizorních ubytovnách se už tísní statisíce lidí. V oblasti docházejí zásoby léků a pitné vody a hrozí šíření nemocí. Záplavy si vyžádaly už přes 360 obětí.

Týmy záchranářů se po dvou týdnech vytrvalých dešťů konečně dostávají do povodněmi nejvíce zasažených oblastí. Se záchranou pomáhají i desítky vrtulníků. Ty také do jinak nepřístupných míst vozí zásoby pitné vody, léků a dalších potřeb.

 

Na některých místech voda opadla a obyvatelé se tak vrátili domů, aby zjistili, co živel způsobil. "Dům mého staršího syna je stále pod vodou. Teď jsme u mého mladšího syna. I když hladina klesla, pořád se tu nedá žít," popsala místní obyvatelka.

 

O střechu nad hlavou přišo přes 700 tisíc lidí. Ve státě Kerala vzniklo přes 5 a půl tisíce provizorních ubytoven, panují obavy, že by se v nich mohly začít šířit nemoci. Tři lidé už jsou izolováni s planými neštovicemi.
 

"Nikdy jsem tak rozsáhlé povodně neviděl. Pamětníci říkají, že podobné tu byly před sto lety," uvedl jeden z dobrovolných záchranářů.

 

 

Od začátku období dešťů zemřelo při povodních v Kerale přes 360 lidí. Téměř 200 z nich za posledních deset dní. V posledních dvou dnech prudké lijáky v oblasti polevily, meteorologové ale předpovídají, že má opět vydatně pršet.
 

Jihoindický stát Kerala má 33 milionů obyvatel a pro své malebné pobřeží a tropické pláže je vyhledávaným turistickým cílem. Škody, které povodně napáchaly, se odhadují v přepočtu na více než 60 miliard korun.

Ema Klementová/ nor TN.cz