Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Mládě babirusy

Jihlavská zoo ukázala nový přírůstek, vzácné prasátko z Asie

Zdroj: TV Nova

Jihlavská zoologická zahrada se chlubí velmi vzácným přírůstkem. Narodilo se tam mládě Babirusy Selebéské - tedy druhu asijského prasete.

Mládě babirusy je opravdový zvířecí unikát. Dnes ho máma vyvedla poprvé do výběhu. "Babirusa je zcela unikátní odchov v rámci Evropy, protože v současnosti babirusy chová jen pět zahrad v celé Evropě," vysvětluje mluvčí zoo Martin Maláč.

 

Zatím se nepustí máminy sukně. Takhle ho osmiletá Rose učila rochnit se v bahně. Odchov babirus se v jihlavské ZOO povedl vůbec poprvé. Ještě se přesně neví, jestli jde o holku nebo kluka - nejspíš ale půjde o samičku.

 

Pokud se to potvrdí, malá přijde o stylové babirusí kly. Mají je totiž jen samci - jako třeba devítiletý otec Kendari. Kly jsou přitom jejich pýchou - mají je jen na okrasu.

 


Kvůli tomu, že jsou křehké, s nimi nemůžou bojovat ani rýt v zemi. Tento ohrožený druh žije volně jen v deštných pralesích a bažinách na indonéském ostrově Selebes a i tam jeho populace mizí.

 

V Česku jde o první odchov po 18 letech. Mládě bude až do dospělosti jen s mámou. Tátu neuvidí. Babirusí samci jsou totiž samotáři. K samicím se připojují jen zhruba dvakrát ročně v době říje.

pez, David Pik TN.cz