Koronavirus

Podezření na jihoafrickou mutaci v Česku. Nakažení přijeli ze Zanzibaru

Jan Houška
Jan Houška
Aktualizováno 20:10
23.2. 2021 13:44
Téma:

V Česku se objevilo první podezření na výskyt jihoafrické mutace koronaviru. Národní referenční laboratoř v současné chvíli zpracovává tři podezřelé vzorky. Nakažení měli přijet ze Zanzibaru. Zda se však jedná o jihoafrickou mutaci, není zatím potvrzeno.

Ministerstvo zdravotnictví v úterý informovalo o podezření na nákazu jihoafrickým typem koronaviru u tří lidí z Česka. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) měli lidé přicestovat ze Zanzibaru.

 

Národní referenční laboratoř v současné chvíli zpracovává tři vzorky podezřelé na jihoafrickou mutaci koronaviru. "NRL SZÚ doposud obdržela celkem tři suspektní vzorky, u jednoho z nich již sekvenace probíhá a výsledky by měly být známy přibližně do konce tohoto týdne, u dalšího sekvenace kvůli nízké koncentraci RNA možná není a u třetího vzorku, který dorazil dnes, možnost sekvenace prověřujeme. U všech tří suspektních vzorků se jedná o pravděpodobný import ze Zanzibaru," uvedla mluvčí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Klára Doláková pro TN.cz.

 

 

Výskyt jihoafrické mutace však na sociálních sítích už potvrdil i biolog Omar Šerý. "Jihoafrickou mutaci koronaviru SARS-CoV-2 máme už i v Brně. První pozitivní záchyt je z 8.2.2021 a původně se rozšířil v jedné mateřské školce v Brně. Školka je nyní zavřená. Variantu viru v současnosti prověřujeme sekvenačně. Více informací budeme mít do konce týdne,“ uvedl Šerý.

 

 

 

V současné době neexistují důkazy o tom, že by jihoafrická varianta způsobovala vážnější průběh onemocnění. Stejně tak jako u běžné varianty, tak je riziko úmrtí nejvyšší u nemocných či starých lidí.

 

Zároveň však existují obavy, že se mutace může šířit rychleji a vyvinuté vakcíny na ni nemusí reagovat. Experti navíc tvrdí, že způsobuje více změn v tzv. spike proteinu, který hraje zásadní roli v naší imunitní reakci. Právě to je důvodem obavy odborníků, že by tato mutace mohla snížit účinnost vakcín proti covidu-19.

 


Jihoafrická mutace se objevila už ve více než 20 zemích, včetně Rakouska, Norska a Japonska. Ve Velké Británii bylo potvrzeno už 147 případů této nové varianty, informuje BBC.

 

V Česku se v posledních týdnech výrazně šíří britská mutace. Jejím hlavním rizikem je to, že je agresivnější a k přenosu dochází rychleji. Podle odborníků je až o 70 procent nakažlivější než běžná varianta a také smrtelnější. K tomu, abyste se nakazili, navíc stačí i kratší čas než dříve uváděných 15 minut.

Související témata:
TN.cz