Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.12. 2018 17:31
Kritika návrhu

Kraj má nové logo za miliony. Ňadrům Venuše se lidé smějí

Zdroj: Jihomoravský kraj

Jihomoravský kraj představil nové logo, které má být podle něj minimalistické a nadčasové. Lidé ale začali na sociálních sítích logo kritizovat. Zvýrazněné písmeno M podle nich rozhodně za 1,9 milionu korun, které celkem za propagaci kraj dal, nestojí.

"Na základě výběrového řízení byl vybrán návrh založený na jednoduchosti, minimalismu a nadčasovosti, který má své základy v moravské tradiční tvorbě," uvedl Jihomoravský kraj v tiskové zprávě. Nové logo tvoří modrý nápis "jihomoravský kraj", jen písmeno "m" má červenou barvu.

 

Protažené linky písmena "m" mají symbolizovat jih a návrat ke kořenům. Obsahuje ho také řada slov, která jsou s jižní Moravou spojována - modrotisk, muzea, Mikulov, Macocha nebo mamut. Typografie pak podle regionu prolíná historii se současností i budoucností a značí společnou cestu, která je otevřená.

 

Ve zveřejněném videu, kterým kraj logo představuje, je naznačena také paralela s ňadry sošky Věstonické Venuše, které má obrácené "emko" připomínat. Podobně Jihomoravský kraj písmeno spojuje také s typickým tvarem vrátek do sklípku nebo podloubím a architekturou.

 

Logo a jeho propagaci měla na starost agentura Dorland. Samotné logo pro Jihomoravský kraj stálo 550 tisíc korun a marketing spojený s jeho představením vyšel na 880 tisíc korun. Region si nechal navrhnout ještě jedno logo s nápisem "jižní Morava", za které dal 470 tisíc korun.

 

 

 

S chválou se ale tvůrci loga zatím příliš nesetkali. Lidé zvýrazněné písmeno na sociálních sítích připodobňují ke krvi stékající po zdi nebo obličejům různých sci-fi a fantasy postav (například nestvůra Cthulhu). 

 

"Jsem za čistotu loga, ale tohle je prostě přeplacená blbost," píše v komentáři pod videem na stránce Jihomoravského kraje Dalibor. "Když to potřebuje složitý vysvětlování, tak to NENÍ dobrý logo," přidal se další kritik. Jsou ale i tací, kterým se nové logo líbí - zpochybňují ale jeho cenu.

 

epa TN.cz