DISKUZNÍ POŘAD

Napřímo: Ovčáček přemýšlí o vstupu do politiky! Mluvil i o prezidentovi

Bára Divišová
Bára Divišová, Jan Pánik
Aktualizováno 20.11. 2019 19:08
Téma:

Prezident Miloš Zeman o víkendu otevřel Český dům v Bratislavě, v Česku se ale oslav třicátého výročí sametové revoluce osobně nezúčastnil. Proč? Nejen o tom hovořila Bára Divišová s mluvčím prezidenta republiky Jiřím Ovčáčkem v pořadu Napřímo.

Miloš Zeman byl jednou z osobností sametové revoluce. Před tři čtvrtě milionem lidí vystoupil i při demonstraci na letenské pláni. Třicáté výročí oslavil tichou vzpomínkou.

 

"Je to mnohem vzácnější než vzletná slova, velké projevy a halasné burácení, kterého budeme svědky," vzkázal mluvčí prezidenta před výročím sametové revoluce.

 

 

Ovčáček v Napřímo odsoudil pokřikování během 17. listopadu na Národní třídě. "Do čisté pramenité studánky napadaly kapky jedu. Když člověk s minulostí z předlistopadové éry položí kytičku, činí tím pokání, a měl by následovat potlesk, ne řev," prohlásil.

 

V návaznosti na to Ovčáček předložil svou myšlenku, že by se opozice i vláda spojily a společnými silami do budoucna zabránily podobným nevhodným incidentům a svátky by tak měly důstojný průběh. Podrobnosti ale nesdělil.

Anketa

Měl by mít prezident možnost navrhovat zákony?

Hlasovalo 316 lidí.

Hovořil také o "privatizaci" státních svátků, jako je výročí Pražského jara a Dne boje za svobodu a demokracii. "Názor mohou lidé projevovat, ale ne na pietním místě. Lidem se svátky pak odcizují. Ve veřejnosti to pak vyvolává dojem, že si svátek někdo privatizuje a svátky se jim pak odcizují, jako by nebyly i jejich," řekl mluvčí prezidenta.

 

 

Řeč padla i na rozšíření pravomocí prezidenta - že by měl například možnost navrhovat zákony. "Pan prezident se čas od času setkává s tím, že určité profesní skupiny mají nějaké problémy a dnes nemá šanci předložit zákon, kterým by se to vyřešilo. Navrhovat zákony možní panu prezidentovi vnést nový prvek do zákonodárného procesu. Zpestří to debatu. Návrhy zákonů by měly větší váhu a byly by stručnější," předpokládá Ovčáček.

 

A šel by Ovčáček do politiky sám za sebe? "O vstupu do politiky velmi intenzívně přemýšlím. Chci přispět tomu, aby se politická scéna vrátila do starých kolejí," překvapil prezidentský mluvčí.

Celý rozhovor si můžete pustit zde:

rod TN.cz