Odpovídal na chatu

Ovčáček: Herman se ještě bude stydět! Za vším je Pražská kavárna

Jiří Ovčáček - 1
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml
Jiří Ovčáček odpovídal čtenářům TN.cz na chatu

Mluvčí prezidentské kanceláře má v poslední době práce nad hlavu. Ke zpoždění české delegace na pohřbu Michala Kováče se přidalo i (ne)vyznamenání Jiřího Bradyho. I na otázky na tato témata odpovídal Jiří Ovčáček na chatu s čtenáři TN.cz.

Směrem k Pražskému hradu se zvláště v posledních dnech upírají zraky lidí z celé republiky. Prezident Miloš Zeman totiž rozpoutal bouřlivou diskuzi některými svými výroky.

 

Do většího zájmu médií se dostal Zeman 13. října, kdy se konal pohřeb bývalého prezidenta Slovenska Michala Kováče. Česká hlava státu na něj dorazila pozdě, co ale za zpožděním stálo, je doposud zahaleno tajemstvím. Nejprve je Hrad vysvětloval nepřízní počasí, poté vinu svalil na letové dispečery.

 

"Pokud jde o Slovensko, žádná ostuda se nekonala. Jedinou ostudu si utrhli někteří čeští novináři, kteří v antizemanovském zápalu úplně vytěsnili osobnost Michala Kováče," napsal k tomu Ovčáček na chatu. V další odpovědi ale připustil, že ho mrzela "zbytečná kontroverze s letovými dispečery".

 

Přečtěte si, jak Jiří Ovčáček odpovídal na dotazy čtenářů TN.cz:

On-line rozhovor

 

Dalším tématem, o kterém se v poslední době hodně mluvilo, byla návštěva dalajlámy. Kromě ministra kultury Daniela Hermana se s ním žádný z nejvyšších politiků nesetkal. A na Hermana se nejen ze strany Hradu snesla vlna kritiky.

 

 

Zatím nejaktuálnější je předávání státních vyznamenání, které se uskuteční v pátek 28. října. Právě na současný spor Hradu s Danielem Hermanem se soustředila většina čtenářských dotazů. Herman totiž tvrdí, že prezident vyškrtl ze seznamu vyznamenaných jméno jeho strýce Jiřího Bradyho, aby se mu za schůzku s dalajlámou pomstil.

 

Taková nařčení Ovčáček sveřepě odmítá. "Skutečné dění jsem jasně veřejně sdělil. Není co tajit. Pan Brady nebyl vyškrtnut ze seznamu vyznamenaných, nikdy na něm nefiguroval. Oceněny budou jiné osobnosti a moc se těším na to, až se veřejnost dozví jejich jména," poznamenal mluvčí.

 

"Dozvíte se jména skvělých osobností, která z rukou pana prezidenta převezmou státní vyznamenání. Pokud bude ministr Herman u televize, na Hrad se nechystá, bude se přitom, doufám, hluboce stydět," dodal Ováček.

 

 

Podle něj jde jen o pravidelnou "podzimní antizemanovskou kampaň", kterou má vést tzv. Pražská kavárna. "Tato je ale mnohem více agresivní, protože je zaměřena k 8.3.2017, kdy má pan prezident oznámit rozhodnutí, zda bude znovu kandidovat nebo ne. Pražská kavárna tentokrát na základě lživé záminky povstala takřka celá," uvedl Ovčáček.

 

Vyjádřil se ale také k osobním otázkám - jestli se po odchodu z Hradu vrátí k práci novináře, proč "neustále lže" nebo proč nedostudoval vysokou školu. "Ferdinand Peroutka také neměl VŠ a jaký to byl novinář. Ale to berte jako nadsázku," napsal v narážce na další kauzu, o níž také byla řeč. Všechny odpovědi si přečtěte v chatu.

mom/epa TN.cz