Odsouzen za pašeráctví

Jirkovi vlezli do kamionu migranti. Ve Francii dostal 18 měsíců

Uprchlíci na silnici v Calais
Zdroj: Profimedia
Migranti v Calais - ilustrační foto
Téma:

Český řidič kamionu Jiří Sagan dostal ve Francii nepodmíněný trest 18 měsíců za pašování uprchlíků. I sami migranti přiznali, že do kamionu českého šoféra vlezli bez jeho vědomí. Soud to ale neobměkčilo. V pondělí se v Evropském parlamentu zastal českého řidiče i europoslanec Tomáš Zdechovský.

Českého řidiče odsoudil francouzský soud minulý týden. Vyměřil mu 18měsíční nepodmíněný trest. V pondělí o tom na půdě Evropského parlamentu informoval český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL/EPP).

 

"Je to člověk, který 15 let jezdí s kamionem, který v životě neměl žádný problém s policií. Jedná se o bezúhonného občana České republiky žijícího ve Španělsku," řekl o odsouzeném řidiči Zdechovský.

 

Sagan se s rodinou do Španělska přesunul, protože jezdí pro španělského přepravce. Jeho družka Gábina podle Zdechovského trpí rakovinou a celá rodina je závislá na penězích, které Jiří vydělá.

 

 

V červenci do jeho kamionu ve francouzském přístavu Calais vlezla skupina 15 Iráčanů. Policie ale zadržela řidiče a ten si teď od soudu odnesl nepodmíněný trest.

 

"Nikoho nezajímalo, že byl poškozený zámek od jeho návěsu, že sami migranti potvrdili, že mu tam vlezli bez jeho vědomí a že pan Sagan dělal pravidelně předepsané kontroly. Policie na účtech nenašla žádné podivné transakce a v jeho telefonu ani ve výpisech hovorů neobjevili žádné domlouvání," napsal Zdechovský na facebooku.

 

Europoslanec Zdechovský hájí českého řidiče:

 

Zdechovský vyzval Evropskou komisi, aby se případem zabývala. "Toto je právní stát? Toto je Evropská unie, za kterou mám bojovat a kterou mám vysvětlovat lidem? Opravdu vám přijde 18 měsíců člověku, který nic neudělal, za spravedlivé a ospravedlnitelné?" ptal se český europoslanec ve Štrasburku zástupkyně Evropské komise. Kvůli odsouzenému řidiči oslovil i francouzského prezidenta Macrona.
 

vbo TN.cz