horská služba

Jízda plná adrenalinu skončila tvrdým pádem, pro zraněného cyklistu letěl vrtulník

Vážná nehoda cyklisty v bikeparku na Kramolíně
Zdroj: Horská služba
Martin Klícha
Martin Klícha
Publikováno 16. 8. 2020
Téma:

Sjezd náročné trasy skončil špatně pro Australana, který se velmi vážně zranil při pádu na kole v bikeparku na Kramolíně. Musel pro něj letět vrtulník.

Nehoda se stala na obtížné červené trase v neděli kolem jedné odpoledne. "Přestože měl cyklista nejen přilbu, ale i všechny další bezpečnostní prvky pro jízdu obtížným terénem, utrpěl velice vážná zranění. Podle příznaků jsme měli podezření na zlomeninu v oblasti pánve a klíční kosti. To také později lékař Letecké záchranné služby Armády ČR potvrdil," uvedl k výjezdu Aleš Fejfar, zasahující člen Horské služby Šumava.

 

Záchranáři horské služby muži nasadili límec a zafixovali ho do vakuové matrace, aby ho mohli přepravit k vrtulníku, který se nemohl ke zraněnému dostat.

 

"Vrtulník AČR z Bechyně potom přistál na heliportu na vrcholu Kramolína, protože nehoda se stala v místě, které je dostupné maximálně tak pro naše terénní vozidlo. Pacienta jsme proto šetrně přenesli do vozu a odvezli k vrtulníku, a jeho posádka jej pak transportovala na trauma centrum českobudějovické nemocnice," doplnil Aleš Fejfar.

 

 

Nejen v souvislosti s nehodou upozorňuje horská služba na nutnost mít při jízdě v oblasti pohoří všechny bezpečnostní prvky.

 

"Dnešní nehoda byla natolik závažná, že si ani nedovedu představit, jaké následky by mohla mít, kdyby cyklista nic z toho na sobě neměl. Je vidět, že naše doporučení a varování nejsou prázdnými slovy a opět se ukazuje, že zranění mohou znamenat nejen ohrožení zdraví, ale i života," apeloval na návštěvníky hor Michal Janďura, náčelník HS Šumava.

TN.cz