Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Kontroverzní video Policie na dálnici D1

Jízda v levém pruhu, otevřené dveře. Je to v pořádku, říká policie

Jízda policistů v levém jízdním pruhu
Zdroj: YouTube.com

Na internetu se objevilo kontroverzní video, které zachycuje policejní dodávku na dálnici D1 u Jihlavy. Řidič, který video natočil, se domnívá, že policisté nerespektují pravidla silničního provozu a bezdůvodně jedou v levém pruhu. Redakce TN.cz oslovila dopravního experta, ministerstvo dopravy a také policii, aby video posoudili.

"Policie sama jezdí bezdůvodně v levém pruhu a dokonce si vynucuje zařazení do něj. Následně jej blokuje a neumožní předjetí. Nakonec se rozhodla zastavit onu Octavii, která jela za ní. Proč ji vlastně chtěla zastavit? Čeho se vlastně její řidič dopustil? Přivítám vaše názory v komentářích," napsal autor videa na síť YouTube, kde záběry zveřejnil.

 

Zhruba 3 minuty dlouhé video natočil v neděli 20. srpna na dálnici D1 ve směru na Prahu. Točit začal před zúžením na 110. kilometru u Velkého Beranova. Kamera v jeho autě zachytila, jak se policejní dodávka přeřadí do levého pruhu, kvůli čemuž musí řidič jedoucí před autorem videa šlápnout na brzdy a zpomalit.

 

Celá kolona pak předjíždí kamiony, řidiči ale v levém pruhu zůstávají. Po většinu času i autor videa, byť v jednu chvíli krátce před zúžením se do pravého pruhu vrátí. Policejní vozidlo ale levým pruhem pokračuje stále. Ve zúžení se pak v čase 1:15 otevřou zadní dveře policejního transportéru, v nich stojí policista, který cosi gestikuluje směrem ke stříbrné octavii se slovenskou značkou, kterou následně policejní dodávka předjede a začne zastavovat.

 

 

Redakce TN.cz oslovila s videem dopravního experta Pavla Jedličku, lektora společnosti S-Drive, který identifikoval hned několik případů, kdy policisté porušili předpisy. Hned na začátku videa při přejíždění do levého pruhu donutili bílé Audi, které v pruhu jelo, přibrzdit.

 

Anketa

Je podle vás počínání policistů na videu v pořádku?

Hlasovalo 852 lidí.
Podle Jedličky je to porušení §12, odstavce 5, ve kterém stojí "při přejíždění z pruhu do pruhu nesmí řidič ohrozit ani omezit řidiče jedoucího v jízdním pruhu, do kterého přejíždí," stojí v zákoně o provozu o pozemních komunikacích.

 

Hned opakovaně pak podle Jedličky policisté porušují §12 odstavec 1, podle kterého se v levém pruhu mimo obec "smí jet, jestliže je to nutné k objíždění, předjíždění, otáčení nebo odbočování". Jedlička napočítal nejméně šest případů, kdy se policejní dodávka po předjetí měla přeřadit do pravého pruhu.

 

 

Ale v tom policisté zdaleka nebyli sami. " Každopádně je ještě důležité podotknout, že ostatní zúčastněná vozidla, především bílá Audi a vozidlo jež pořídilo záznam porušovali totéž co Policie a vozidlo s kamerou nejvíce, protože se nezařadilo do pravého pruhu ani na té objížďce," dodal Jedlička.

 

Nic jsme neporušili, brání se policie

Video zaslala redakce TN.cz také na Krajské ředitelství policie hlavního města Prahy, pod nějž inkriminovaná dodávka spadala. Podle policejní mluvčí Andrey Zoulové se ale policisté na videu žádného porušení předpisů nedopustili.

 

"Byť se z pohledu diváka může jednat o nestandardní chování či přímo porušení zákona ze strany policistů, ve skutečnosti tomu tak není. Prověřením celé situace nebylo zjištěno žádné porušení zákona ze strany Policie ČR. Policisté zachyceni na videozáznamu plnili služební úkol ve smyslu zákona č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky," napsala Zoulová.

 

 

Pokud jde o další diskutovanou část videa, ve které policisté otevřou dveře a něco gestikulují směrem k řidiči stříbrné octavie, kterou následně zastavili, na což mají právo podle zákona o policii, z videa není patrné, zda její šofér něco neukazoval na policisty, netroubil na ně, neblikal na ně a podobně. Tím, že policista stál na dálnici v otevřených dveřích, podle Zoulové dopravní předpisy neporušil, policisté mají co do pravidla o používání bezpečnostních pásů výjimku.

 

To TN.cz potvrdilo také ministerstvo dopravy. "Je pravda, že policisté jsou při plnění služebních povinností dle zákona vyjmuti z povinnosti se během jízdy poutat," potvrdil TN.cz mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Podle něj však ministerstvo dopravy není oprávněné hodnotit další situace na videu.

vbo TN.cz