parazitická rostlina

Jmelí likviduje stromy v Česku. Vědci z Brna našli řešení!

Jmelí
Zdroj: Thinkstockphotos
Téma:

Jmelí dlouhá léta likviduje tisíce stromů v Česku. A v poslední době se stává větším a větším problémem, ničí dřevo nejen ve městech, ale i v lesích. Nyní to ale vypadá, že vědci z Brna našli proti tomuto zákeřnému parazitu řešení.

Jmelí parazituje na hostitelském stromu, od kterého získává přednostně vodu a v některých případech jí odebere tolik, že pak dochází k vysychání koruny. Tíha jmelí dokonce i může polámat větve. Problém je podle odborníků nejzávažnější v Moravskoslezském, Zlínském a části Jihomoravského kraje.

 

Až doposud účinná obrana proti jmelí chyběla. Parazitická rostlina se většinou odstraňovala mechanicky, při jiných metodách totiž docházelo k poškozování stromu. A vědci se několik let pokoušeli najít způsob, který by se jmelím zatočil.

 

"Náš nápad na efektivní likvidaci jmelí bez nežádoucích vlivů na hostitele je postaven na faktu, že jmelí je stálezelený keř, zatímco hostitelské dřeviny, na nichž parazituje, jsou zpravidla opadavé listnaté stromy. Tedy po určitou část roku, kdy je hostitel v bezlistém stavu, jsou pro rostlinku jmelí daleko obtížněji dostupné látky, které z hostitele čerpá," vysvětluje arborista z Mendelovy univerzity v Brně Jiří Rozsypálek.

 

V běžných podmínkách se ale jmelí nedostatku živin a vody přizpůsobí. "Pokud na listy jmelí v tomto období aplikujeme vhodnou látku, nemá jmelí dostatečný přísun vody a potřebných živin, díky čemuž postupně odumírá," uvedl Rozsypálek.

 

 

Na strom by podle vědců látka vliv mít neměla. Vstřebává se totiž skrze listy, a ty strom v době aplikace nemá. Vědci z Brna tento nápad rozvíjí několik let. Testy prováděli na různých dřevinách. Během loňské zimy svůj postřik vyzkoušeli ve Zlíně a Přerově na 40 stromech.


"Prvotní výsledky nasvědčují tomu, že bude naše snažení úspěšné a odumře 90 procent jmelí, které jsme ošetřili postřikem," uvedl další z výzkumníků Petr Martinek.

mj TN.cz