Nezákonný krok

Johnson dostal přes prsty. Soud odmítl přerušení schůze parlamentu

Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Aktualizováno 24.9. 2019 21:00
Téma:

Britský premiér Boris Johnson utrpěl porážku u britského Nejvyššího soudu. Ten v úterý uvedl, že Johnsonovo rozhodnutí pozastavit na pět týdnů jednání parlamentu bylo nezákonné. Premiér tím chtěl znemožnit opozici zablokovat brexit bez dohody.

Soud o tom, že vynucená přestávka parlamentu byla nezákonná, rozhodl jednomyslně. Soudci tak potvrdili dřívější rozhodnutí skotského nejvyššího soudu, který rozhodl, že Johnson rozhodl nelegálně.

 

Soudkyně Brenda Haleová při vynášení verdiktu uvedla, že rozhodnutí Johnsona žádat královnu o přerušení schůze bylo nezákonné, protože parlamentu zabránilo vykonávat ústavní funkce.

 

Soudci rozhodli, že schůze parlamentu nebyla přerušená. Johnson přitom královnu požádal o přerušení schůze od půlky září do 14. října. Británie má z EU vystoupit poslední říjnový den.

 

Předseda Dolní sněmovny John Bercow, který kvůli sporům s vládními konzervativci, z jejichž řad vzešel, už ohlásil rezignaci, uvedl, že rozhodnutí soudu vítá.

 

 

"Soudci odmítli tvrzení vlády, že přerušení schůze parlamentu na pět týdnů bylo standardní praktikou umožňující královně přednést projev," připomněl Bercow s tím, že parlament se podle něj musí bez dalšího zdržování co nejdříve sejít.

 

Skotská národní strana prostřednictvím své mluvčí Joanny Cherryové vyzvala Johnsona k rezignaci. Stejnou výzvu přednesla také velšská strana Plaid Cymru. Lídr nejsilnější opoziční strany labouristů Jeremy Corbyn uvedl, že by Johnson měl svoji pozici zvážit.

Související témata:
TN.cz